19th Ave New York, NY 95822, USA

2019 madeni hatıra programı açıklandı

darphane binası

Darphane Genel Müdürlüğü, 2019 yılı hatıra para programını açıklarken, yılın ilk hatıra parası olan Patara Hatıra Parası’nı da satışa koydu

Darphane Genel Müdürlüğü, yılın ilk hatıra parasını koleksiyoncuların beğenisine sundu. 2 bin adet basılan ve maksimum satış sayısı 1975 olarak belirlenen Patara Hatıra Parası Antik Kentler Serisi No:13, 5 Şubat 2019 tarihi itbariyle satışa girdi. 925 Ayar gümüş olarak tasarlanan hatıra paranın çapı 38,61 mm, ağırlığı ise 31,10 gram. Patara Hatıra Parası’nın satış fiyatı ise 150 TL.

Patara: Likya’nın başkenti

Darphane Genel Müdürlüğü, Patara Hatıra Parası’nı satışa sunarken, Patara ile ilgili şu bilgileri de internet sitesinde koleksiyoncularla paylaştı:

Patara Antik Kenti Antalya ili Kaş ilçesinin Ovagelemiş Köyü sınırlarında yer alır. Bölgede bulunan tarihi eserlerden, Patara tarihinin en az MÖ 13. yüzyıla kadar uzandığı görülmektedir.

Patara, MÖ 167/68 yıllarında Roma’ya karşı özerkliğini kazandıktan sonra Likya Birliği’nin başkenti olmuştur. Coğrafi konumu itibarıyla, daha sonraki yıllarda da önemli bir şehir merkezi olma özelliğini devam ettirmiştir. Helenistik dönemde meclis binası ve tiyatro gibi anıtsal yapılar inşa edilmiştir. Tekrar Roma egemenliğine geçtikten sonra da önemini yitirmeyen Patara, adli işlerin görüldüğü bir merkez oluşunun yanında, Roma’nın doğu eyaletleriyle bağlantısını kurduğu bir deniz üssü haline gelmiştir.

Günümüz kalıntılarına giriş, görkemli ve çok iyi korunmuş Roma zafer takından yapılmaktadır. Bu kalıntılardan günümüze Vespasian Hamamı, Korinth Tapınağı, ana cadde, liman ve tahıl ambarının kaldığı görülmektedir.

Patara Hatıra Parası

Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılı için hatıra para

Darphane Genel Müdürlüğü, ayrıca “2019 Yılı Madeni Hatıra Para Programı”nı da açıkladı. Özellikle Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. Yılı başlıklı hatıra para hem kültürel, manevi hem de ileride değerlendirilebilecek düzeyde maddi anlamda değerli olacak gibi gözüküyor.  Genel Müdür Saadettin Parmaksız imzasıyla yayınlanan açıklamaya göre, madeni para programı şu şekilde olacak;

2019 Yılı Madeni Hatıra Para Programı

1.1 Antik Kentler Serisi / Patara

1.2 Deniz Fenerleri Serisi / Bodrum

1.3 Anadolu Medeniyetleri / Doğu Roma

1.4. Masal Kahramanları Serisi -Nasreddin Hoca / Dünyanın Merkezi

1.5. T. Özgü Hayvanlar / Toros Kurbağası

1.6. Kültür Varlıkları Serisi / Ahlat Mezar Taşları

1.7. Gemiler-Kaşifler Serisi / Kılıç Ali Paşa

1.8. Anadolu’yu Aydınlatanlar Serisi / Ahi Evran

1.9. Anadolu Beylikleri Serisi / Danişmendliler-Çaka Beyliği

1.10 Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100.yılı

1.11. Dede Korkut Hikayeleri

2.Diğer

Darphane Genel Müdürlüğü’nün satışa sunduğu hatıra paraları İstanbul Dikilitaş’ta yer alan Darphane Mağazası‘ndan ya da internet üzerinden Darphane Genel Müdürlüğü resmi e-mağazasından edinebilirsiniz.

Benzer gönderiler

Yorumlar (2)

Bayraklı Ayasofya ve 150.yil paraları var bende nereye verebilirim

Eminönü, Taksim gibi yerlerde alanlar vardır ama internet üzerinden kendiniz de fiyat belirleyip listeleyebilirsiniz. Mezatlar da yapılıyor, onları da araştırabilirsiniz.

bir yorum bırakın