19th Ave New York, NY 95822, USA

Ah şu beyhude yaşamlar ve biricik hayal dünyalarımız

what remains of edith finch salıncak

Giant Sparrow’un dünya güzeli oyunu What Remains of Edith Finch, insanın nasıl hayal dünyasının kurbanı olabileceğini ama aynı zamanda o hayal dünyasının beyhude yaşamlarımızdaki yegane elle tutulur değerler olduğunu hatırlatıyor

Bildiğiniz üzere Epic Games Store bir süredir, anlaşmalı geliştiriclerle, yapımcılarla birlikte ücretsiz indie oyunlar sunuyor. Uygulama üzerinden iki haftada bir, ücretsiz oyun hediye ediliyor. Oyunu indirip kurmanız, bu süre zarfında giriş yapmanız gibi bir kural da yok. Tıklayıp alıyorsunuz ve sonsuza kadar oyun, kütüphanenize ekleniyor. Bu güzel uygulamaya What Remains of Edith Finch evresinde katıldım. Bir önceki hafta, çok sevilen Subnautica’yı vermişlerdi ama maalesef kaçırdım. Yine de What Remains of Edith Finch gibi dünya güzeli bir oyunla tanışmış oldum. Bu yazıda What Remains of Edith Finch’i tanıtacağım ve Epic Games Store’un ileride sunacağı oyunları da kayda değer buldukça Hobili Kişi’de yazmaya devam edeceğim.

Odadan odaya, hikayeden hikayeye

What Remains of Edith Finch, yani Edith Finch’ten kalanlar… Walking Simulator dediğimiz tarzda bir oyun What Remains of Edith Finch. Edith Finch, oyunda canlandırdığımız, hikayesini takip ettiğimiz karakter. Oyunun başından itibaren, onun adımlarıyla ve günlüğüyle Finch Ailesi’nin başına gelenleri öğreniyoruz. Oldukça karışık ve biraz kalabalık bir aile bu. Edith, yıllar sonra çocukluğunu geçirdiği eve geri dönüyor. Ailenin bireylerinin hemen hepsi trajik ölümlere kurban gitmiş. Biz de Edith’in günlüğü ile birlikte yürüyerek, odadan odaya geçip, notları okuyarak bu hikayelerin içine geçişler yapıyoruz. Oyunun en güzel yanı da işte bu hikayeler…

Hem işini yap, hem düşünü yaşa

Her biri birer sanat eseri gibi tasarlanmış hikayeler inanılmaz keyifli. Bir bölümde salıncakta sallanıp uçmayı hayal ederken, bir başka bölümde bir çizgi romanın karelerini takip ediyoruz. Bir bölümde balık kafası kesip hayal evrenimizde yolculuklara çıkarken, bir başka bölümde bir bebek olup küvetimizdeki oyuncaklarla oynuyoruz. Pencereden atlayıp kediye dönüşüyor, sonra baykuşa dönüşüp tavşan avlıyoruz. Her karakteri kendi gözünden, kendisini görmeden oynadığımız için inanılmaz empati yapan bir oyun. Yani sanki gerçekten orada o hayali kuran, o anı yaşayan biziz. Özellikle Lewis Finch’in hikayesi en çok beğendiğim hikaye oldu. Nedeni, basit bir pratiği yaparken aynı anda hayal alemini yaşamak. Yani hem karakterin gündelik işini yapıyor hem de kurduğu hayal aleminin gelişimini izliyoruz. Empati sadece izleyerek değil, Lewis’in işini de yaparak vücut buluyor.

Buyrun şimdi konuşun!

What Remains of Edith Finch’te oyun boyunca Finch ailesinin ve hikayelerin içinde yaşanan her şeyin öznesi oluyoruz. Oyunun geliştiricisi Giant Sparrow, ilk adımda oldukça basit gözüken bu incelikli oyunda, bizi birbirinden güzel ayrıntılarla bitmesini istemediğimiz hikayelerin öznelerine dönüştürüyor. Halihazırda birçok ödülün de sahibi olan bu güzel oyunu mutlaka deneminizi tavsiye ederiz. Oyuncuya sunduğu tecrübe, kısa öykülerle örülmüş bir roman okumaya benziyor. Büyük cümleler kurmayan, insanın nasıl hayal dünyasının kurbanı olabileceğini ama aynı zamanda o hayal dünyasının beyhude yaşamlarımızdaki yegane elle tutulur değerler olduğunu hatırlatan bir roman/oyun bu. Oyunlar sanat eseri midir başlıklı tartışmanın üzerine “buyrun şimdi konuşun” diye kurulan bir yapım. İncelikli, sanatsal değeri olan bir oyun arıyorsanız What Remains of Edith Finch’in en tepeye yazabilirsiniz. Es geçilmemesi gereken bir oyun.

Giant Sparrow’un Gorogoa’sı da çok beğenilen bir oyun. Bir gün o oyunu da oynamayı umuyorum.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın