19th Ave New York, NY 95822, USA

Clockwork City ile gelen yenilikler

clokwork city

Elder Scrolls Online’ın yeni DLC’si Clockwork City ile birlikte gelen yenilikleri, yeni özellikleri sizler için derledik

Elder Scrolls Online, yılın son büyük güncllemesini Clockwork City DLC paketini yayınlayarak gerçekleştirdi. Clockwork City ile zamanın mimarı sıfatını taşıyan ‘yaşayan tanrı’ Sotha Sil’in gizemli dünyasına yolculuk yapacağız. Ayrıntılara geçmeden önce ESO-Plus üyesi olanların Clockwork City DLC paketine erişime sahip olacağını belirtelim. ESO-Plus üyesi olmayanlar ise genişleme paketini doğrudan para ile ya da crown satın alıp harcayarak alabilirler. Sözü uzatmadan Clockwork City ile gelen yeniliklere başlıklar haline göz atalım.

Yeni hikaye ve yeni bölge

Clockwork City, Sotha Sil’in yarattığı bir dünya. Yeni DLC bize Orsinium gibi, Thieves Guild gibi, yeni bir hikaye ve bölge ile birlikte geliyor. Yeni hikaye ile birlikte yapacağımız keşifler sırasında yeni motifler yeni furniture recipe’leri, yeni setler de edinebileceğiz. Hikayeyi başlatmak için arayüzünüzden hikayeyi kabul etme seçenğini kullanabilir ya da Mounhold’da (Deshaan) bulunan Mages Guild’e giderek hikayeyi başlatabilirsiniz.

Yeni Trial ve yeni özel silahlar

Clockwork City ile gelen en önemli özelliklerden birisi yeni trial Asylum Sanctorium. Zenimax, bu yeni trial’da bize farklı zorluk seçenekleri sonuyor. Normal ve veteran modun haricinde ayrıca ister boss’ları tek tek ister bir arada öldürebileceğimiz bir seçenek de mevcut. Bunun nasıl çalıştığını trial ile birlikte öğreneceğiz. Asylum Sanctorium’u oynamak için en büyük sebebimiz ise yeni silah seçenekleri olacak. Tıpkı Master Weapons ve Maelstrom Weapons gibi Asylum Weapons (Asylum Silahları) da bizi güçlendirecek önemli özelliklere sahip. Bu silahların da perfect ve imperfect , yani kusursuz ve kusursuz olmayan iki versiyonu var. Aralarındaki fark ise özellik farkı değil, sayısal fark. Yani öreniğin birisi 129 silah gücü ekliyorsa, diğeri 134 silah gücü ekliyor gibi. Kusursuz versiyonları düşürmek biraz zor olacak, onu da belirtelim. Peki bu silahlar çok mu güçlü. Bir ESO fenomeni olan Alcast, yayınladığı videoda Asylum silahlarını kendi buildlerinde çok kullanmayacağını ama PVP’de etkili olabileceğini söylüyor. Bizim fikrimiz ise her halükarda farklı build imkanları tanıyacak olmasının önemli bir güzellik olması.

Transmutation Sistemi

Clockwork City ile gelen ve oyunun ana sistemini etkileyecek en önemli yenilik ise Transmutation sisteminin hayata geçecek olması. Transmutation, size silahlarınızın trait’ini değiştirme imkanı tanıyan bir sistem. Yani artık saatlerce, belki günlerce sürecek olan farmlama süreçleri tarihe karışacak. Hiç istemediğiniz bir trait’e sahip olan bir silahı istediğiniz şekilde değiştirebileceksiniz. Yine de bu kolay bir süreç de olmayacak. Şöyle ki, bir silahın traitini değiştirmek için 40 tane Transmute Crystal’e sahip olmanız gerekiyor. Bu kristaller de veteran dungeonlardan, günlük randım dungeonlardan, PVP ödüllerinden, pldgelerden, Battleground maçlarından edinilebiliyor. Yani oynadıkça birikecekler. Transmute Crystal’leri para birimi (currency) olarak geçecekler. Transmutation sistemi ile böylece oyunda haybeye moral bozucu farmlama tarihe karışmış olacak. Transmutation sistemini kullanmak için Clockwork City’e giriş yapma imkanınızın olması gerekiyor. Diğer seçenek ise 1250 master writ (Evet 1250) harcayarak evinize bir Transmute Station almak olacaktır. Bir arkadaşınızın ya da guild’inizin evinde varsa bu sistemi yine kullanabileceksiniz. Sizin yerine başkasının silahın traitini değiştirme imkanı ise bulunmuyor.

Yeni setler

Clockwork City ile birlikte elbette yeni setlere de bir göz atmak lazım. Öncelikle üç yeni crafted setimiz var. Innate Axiom, Fortified Brass ve Mechanical Acuity. Bu üç setten Innate Axiom ve Mechanical Acuity hibrit buildlere uygun gibi gözüküyor. Mechanical Acuity’nin kurtadam buildlerinde işe yarayabileceğini belirtelim. Tanklara yönelik olan Fortified Brass ise çok yüksek resistance (direnç) sağlaması ile dikkat çekiyor. Oyunda çok sayıda ii tank seti olduğunu düşünürsek ne kadar popüler olacağını ancak zamanla görebileceğiz. Clockwork City’de bölge içerisinde düşürebileceğiniz setler ise Mad Tinkerer (Light), Unfathomable Darkness (Medium) ve Livewire (Heavy). Livewire’ın çok kullanışlı bir set olacağını düşünmüyoruz. Diğer iki set ise şimdilik gözümüze standart dd setleri olarak gözüküyor. Yalnızca Unfathomable Darkness’ın 3. parça bonusunun Physical Penetration olduğuna dikkat çekelim. Bu da şampiyon puanlarınızı farklı kullanmanızı sağlayabilir.

Her eve bir Target Dummy: The Precursor

Clockwork City ile birlikte artık her eve bir Target Dummy geliyor. Evinizde yer verip üzerinde antrenman yapabildiğiniz, verilerinizi değerlendirebileceğiniz target skeletonlar pazardayüksek fiyatlara satılıyor. Ancak Clockwork City’de anladığımız kadarıyla çok da zor olmayan bir görevi tamamladığınızda oyun size Target Dummy: The Precursor’u hediye ediyor. Ne diyelim; artık başkalarının evlerine gidip oyuncaklarını hırpalamazsınız.

Yeni Battleground modu: Crazy King

ESO’nun e-spor alanına yönelik girişimi Battleground’ın şu ana kadar pek popüler olmadığı ortada. Yine de bu moddan keyif alan da pek çok insan var ve Zenimax, burada da güncellemlerine devam ediyor. Yeni Battleground modu Crazy King, Clockwork City patchiyle birlikte hayata geçiyor. Domination moduna benzeyen Crazy King de yeni bir keşif olarak oyuncularını bekliyor.

Yeni motifler

Clockwork City DLC’si bize iki yeni motif getirirken yeni yama ile ayrıca 2 motif daha oyuna ekleniyor. The Apostle Style ve The Ebonshadow style Clockwork City’de günlük görevleri yaparak edinebileceğimiz setler. Ayrıca Horns of the Reach dungeonları Bloodroot Forge ve Falkreath Hold’un veteran modları da artık yeni motifler edinmemizi sağlayacak. İki dungeondan The Dreadhorn Style ve The Bloodforge Style motifleri de yeni yama ile oyuna eklendi.

Crafting sevenlere güzel bir yenilik

Yeni yama ile birlikte oyuna eklenen yeni bir özellik de crafterların işini kolaylaştracak türden. Artık farklı seviyelerdeki crafting yeteneklerimizin sonucunda yaptığımız malzemeleri farklı şehirlere götürmemize gerek kalmadı. Hazırladığınız malzemleri herhangi bir bölgenin deposuna teslim edebileceksiniz.

Ve diğer yenilikler

Clockwork City DLC’si ile birlikte öne çıkan diğer yenilikleri de (hepsini değil) şöyle sıralayalım:

– Şampiyon puanı (Champion Points) üst limiti 690’a yükseldi.

– The Orbservatory Prior isimli yeni bir ev eklendi.

– 200’ün üzerinde yeni dekorasyon ürünü eklendi.

– Battleground’a CP özelliği eklendi. Level’a uygun eşleşme eklendi.

– Dungeon Finder kullanırken levelınıza uygun dungeon getirme özelliği eklendi.

– Heavy Armor pasifleri yeniden düzenlendi. PVP’de herkes heavy armorla gezdiği için hücumları biraz güçsüzleştirildi.

– Crystal Fragments yeteneği artık rakibi sersemletmeyecek. Bu özelliği kaldırıldı.

– Bir armor yeteneğini kullanabilmek için o armordan en az 5 parça giymiş olma zorunluğu getirildi. Yani 5 heavy armor giyip medium armor skill’i kullanamayacağız.

– Cyrodiil’de yer alan ve Gold Vendor olarak bilinin Vendor artık her hafta 2 altın jewelry (ring, necklace) yerine 4 altın jewelry satacak. Overland yani bölgelerden düşürebildiğimiz setlerin parçaları daha ucuz olacak.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın