19th Ave New York, NY 95822, USA

E3 2019’un yıldızı Watch Dogs: Legion oldu

watch dogs legion

Watch Dogs: Legion, bize göre yenilikçi tarzıyla E3 2019’un yıldızı oldu. Fuarda öne çıkan oyunları ve kendi listemizi paylaşıyoruz

E3 2019 acısıyla tatlısıyla, hayalkırıklıkları ve heyecanlandıran anlarıyla geride kaldı. Dünyanın en önemli oyun fuarı sayılan E3’ün bu sene görece biraz sönük geçtiğini söyleyebiliriz. Belki bunda yeni çıkacak konsolların ve Google Stadia ve Apple Arcade gibi sektöre yeni bir soluk getirecek olan yeni oyun platformlarının etkisi olabilir. Yapımcılar, ufku görmeden harekete geçmek istememiş olabilir. Bir de tabii zaten kazandıran, kazandırmaya devam eden oyunların olması büyük firmaları büyük risklerden alıkoyuyor. Yine de E3’te heyecanlandıran işler görmedik değil. En başta Xbox Project Scarlett ile Xbox’ın yeni da yeni bir döneme girdiğini gördük. Oyunlar özelinde ise her geçen gün daha da büyüyen oyun sektörünün bir fuardan ibaret olamayacağını unutmayalım. Mutlaka E3’te tanıtımı yapılanlar haricinde önümüzdeki yıl başka sürpriz oyunlar da çıkacaktır. Sözü uzatmayalım, biz bu yazımızda bütün konferanslarını izlediğimiz E3’e dair genel bir değerlendirme yapacağız. Başlayalım.

Ubisoft Watch Dogs: Legion ile 12’den vuruyor

Bize göre E3 2019’un yıldızı başlığa da taşıdığımız üzere Watch Dogs: Legion oldu. Belki Cyberpunk 2077 ve Elden Ring de izleyenleri çok heyecanlandırmıştır ama doyurucu gameplay (oynanış) sunumuyla da Watch Dogs: Legion bir değil, birkaç adım öne çıkmayı başardı. Diğer yüksek hype yapan oyunların ne olacağını, nasıl olacağını tam kestiremiyoruz ancak Watch Dogs: Legion farklı oynanışıyla tam bir vaatler ülkesi gibi gözüktü gözümüze. Şöyle ki: Londra’da geçen oyunda şehirde özel yeteneği olan herkesle oynayabiliyoruz. Bir karakter öldüğü zaman yeniden dirilmiyor ve biz başka karakterle yolumuza devam ediyoruz. Özelliklerine baktığımız karakterleri ekibimize katarak bir direnişi ilerletmeye çalışıyoruz. Ne tür kişilerden oluşan bir ekip kuracağımız tamamen bize kalmış durumda. Çok karakterli bir oynama sistemi. Kulağa oldukça güzel gelirken, gameplay videosundaki oynanış da oldkça tatmin edici gözüküyor. Watch Dogs: Legion, yenilikçi tarzıyla E3’ün en çok ışıldayan yapımı olmayı başarıyor ve kabul edelim birçoğumuz bunu beklemiyordu!

Yüksek heyecan yaratanlar

E3 2019’da en yüksek beklenti yaratan diğer oyunlar Cyberpunk 2077, Elden Ring, Star Wars Jedi: Fallen Order oldu diyebiliriz. Cyberpunk 2077, uzun süredir beklenen bir oyun. Yavaş yavaş ne olduğunu görmeye başlıyoruz ama hala çok erken. Oyunun malum Keanu Reeves’li tanıtımı beklentiyi iyice arşa çıkardı. Daha net bir oynanış videosu ile karşılaşana kadar biz imtinalı davranmayı seçiyoruz. Elden Ring’in yüksek heyecan yaratmasının sebebi ise Dark Souls’un yaratcısı Hidetaka Miyazaki ve Game of Thrones yazarı George R.R. Martin imzalı bir oyun olması. Nasıl bir oyun ortaya çıkacağını biz de meak ediyoruz. Star Wars Jedi: Fallen Order, grafikleri biraz basit gözükse de uzun zaman sonra ortaya konan ilk hikayeli Star Wars oyunu. EA  etiketi çekinceler oluştursa da iyi bir hikaye her şeyi toparlayabilir. Göreceğiz.

Hobili Kişi’nin E3 2019 listesi

Yukarıda saydığımız oyunlar haricinde E3 2019 boyunca takip etmek üzere kendi listemize aldığımız oyunları, bazı küçük notlarla aşağıya listeliyoruz. Üzerlerine takılayarak videolarına ulaşabilirsiniz.

Doom Eternal

Bethesda’nın bu yıl ön plana çıkartacağı oyun gibi duruyor.

Ghostwire Tokyo

Ikumi Nakamura oyunu sunumuyla dikkatleri üzerine çekti. Kendisi Evil Within’in de görsel tasarımcılarındanmış (lead concept artist / lead art design olarak geçiyor)

Deathloop

Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2

Borderlands 3

Borderlands 2 ile birçok oyuncunun kalbini fethetmeyi başardılar. Borderlands 3 ile geri adım atacaklarını sanmıyoruz.

Ori and the Will of the Wisps

Aşığı olduğumuz Ori and the Blind Forest’ın devamı

Age of Empires 2 Defitive Edition (Remake)

Eski oyun, yeni görüntüler. Aynı tadı başka oyunda alamayanlar için.

The Legend of Wright

Sanat eseriyim diyor.

Tales of Arise

Unexplored 2

Remnant From Ashes

Monster Hunter World ve Dauntless’a benzettik. Ancak daha karanlık, daha hoş bir estetik gördük. Özel seçki gibi işaretliyoruz.

Blair Witch

El Hijo

Gods & Monsters

Carrion

Songs of Conquest

Hem tarzına hem de müziğine bayıldık.

Griftlands

İlginç ve eğlenceli gözüken bir kart oyunu. Biraz çocuksu gözüktüğünü ekleyelim.

The Lord of the Rings: Adventure Card Game

Yüzüklerin Efendisi kart oyunu demek yeterli sanıyoruz.

Final Fantasy 7 (Remake)

ve bonus Final Fantasy 8 RemakeBenzer gönderiler

bir yorum bırakın