19th Ave New York, NY 95822, USA

Elder Scrolls Online Başlangıç Rehberi

elder scrolls online

Her geçen yıl daha da güzelleşen Elder Scrolls Online’a yeni adım atanlar için uzun, ayrıntılı bir başlagıç rehberi hazırladık

Üç seneyi devirdim, dörde doğru yol alıyorum. The Elder Scrolls Online’a başlarken, hayatımda bir tane canlı, yaşayan oyun olsun istiyordum. Benim için ikinci bir dünya. Öyle de oldu. Her sene dört ana güncellemenin yapıldığı Elder Scrolls Online’a başlamak benim için çok güzel bir karar oldu. Şimdi Elsweyr haritası açılırken, oyuna yeni başlayacaklar için de deneyimlerimizi aktarmanın zamanı geldi. Bu hayli uzun, ayrıntılı yazıda aklıma gelen her şeye değinmeye çalışacağım. Devir YouTube devri de olsa yazının yeri başkadır. Biz de bu açığı kapatalım. Tabii YouTube videolarımız için de YouTube kanalımızı takip edebilirisiniz. Yazıda mecburen birçok terimi İngilizce kullandım, oyunlar hakkında yazarken bu kaçınılmaz oluyor, kusura bakmayın. İleride bir de sürekli güncel tutacağımız bir Build Rehberi yazacağımızı belirterek başlagıç rehberimize başlayalım.

Ne oynayacağınıza karar verin

Madem ki oyuna karakter yaratmakla başlıyoruz, önce neyi nasıl seçeceğimize bakalım. Elder Scrolls Online’da 10 oynanabilir ırk ve 6 sınıf bulunuyor. 60 ırk-sınıf kombinasyonu mümkün demek bu. Bir de tabii Damage Dealer (DD), Healer ve Tank olmak üzere rolümüzü seçiyoruz. Önce bu rollere bakalım. Damage Dealer, düşmana en çok zarar (dps-damage per second) veren görev demek. Herkesin birinci tercihi damage dealer olmak olsa da şunu unutmayın ki, bu oyunun endgame’inde en zor görev de aslında DD olmak. Yeteneklerinizi iyi bir rotasyonla kullanmanız gerekiyor. Tank, kılıç ve kalkan (ya da ice staff) kullanan ve Boss’u üzerine çeken karakter demek. Başlangıçta hem Tank hem DD olmak isteyen birçok oyuncu görüyoruz ancak oyunun yapısı gereği bu pek mümkün değil. Elbette kolay görevlerde istediğiniz gibi oynayabilirsiniz ama işler zorlaştıkça bir rolü seçmeniz gerekecek. Healer için ise en kolay rol diyebilirim. Birincil görevimiz diğer oyuncuları buff’lamak ve sağlıklarını korumak. Healer’ların ayrıca dps’leri de fena olmayabiliyor. Tank ve Healer’ların görevlerinin görece kolay olduğunu söyledim ama sorumlulukları da daha fazla. Ayrıca tankın görevleri bazı durumlarda çok zor olabiliyor. DD’ler ise bazen kötü de oynasalar dikkat çekmeyebiliyorlar. Tank ve healer’lar her zaman destek ekibi olarak görülüyorlar. Öte yandan herkes tank, healer ararken, tank ve healerlar kimseye pek muhtaç olmadan kendilerine her zaman yer bulabiliyorlar. Tercih sizin. Şimdi ırklara bakalım.

Irk seçimi

Ön not: Bu noktadan sonra açılımı Best-in-Slot olan ve en iyi seçeneği belirtmek için kullanılan BIS kavramını sık sık kullanacağız.

Yukarıda söylediğimiz gibi Elder Scrolls Online’da tam 10 ırk var. Her ırkın kendine göre pasif yetenekleri, onları diğer ırklardan farklı kılıyor. 10 ırktan 9’u herkese açık. Imperial ırkı içinse Imperial Edition Upgrade gerekiyor. Daha çok tank rolünde oynamaya uygun Imperial ırkının halihazırda hiçbir rol  için önde gözükmediğini belirtelim. Yani özellikle Imperial olarak oynamak istemiyorsanız rahatlıkla es geçebilirsiniz. Tek tek görevlere göre bakalım. Healer için en uygun sınıf şu anda Breton. Breton’u az bir farkla Argonian takip ediyor. High Elf, Dark Elf ve Khajiit healer da yaratabilirsiniz. BIS olmazlar ama çok kötü de olmazlar. Tank için Nord ve Argonian kafa kafaya giderken Imperial hemen artlarından geliyor. Nord sınıfı özellikle Ultimate yenileme açısından öne çıkıyor, Argonian ise kaynak yenileme açısından daha iyi. Orc, Redguard, Khajiit, Dark Elf tank da yapabilirsiniz. Yine BIS olmazlar ama oyunda birçok şeyi yapmanız yine de mümkün olur. Stamina DD olarak şu an Orc’lar BIS olarak görülüyor. Redguard, Khajiit ve Dark Elf hemen ardından geliyor. Yine stamina ağırlıklı pasiflere sahip gözükse de Wood Elf’ler biraz daha geride kalıyor. Wood Elf’lerin PVP için biraz daha iyi olduğunu söyleyelim ama orada da Orc’lar yine daha iyi. Magicka DD’de dereceler birbirine çok ama çok yakın. High Elf belki birinci tercih olur ama Khajiit, Dark Elf ve hatta Breton da tercih edilebilir. Khajiit ve Dark Elf’leri birçok şeye yazdım. Her ikisi de hem stamina hem magicka buildlere uygun. Ayrıcı özellikleri şu: Khajiit’ler crit build’ler için bir adım önde iken Dark Elf’lerin hem magicka hem stamina havuzları daha geniş. Oyunda hybrid buildler PVP haricinde pek kullanılmıyor ama eğer bir hybrid build yapacaksanız da birinci tercihiniz Dark Elf olsun.

Önemli not: Oyunda ırk pasifleri 2019’ın ilk güncellemesi olan Wrathstone güncellemesi ile değiştiği için uzunca bir süre değiştirilmeyeceğini tahmin ediyoruz.

Sınıf seçimi

Geldik en zor seçime. Necromancer sınıfının da eklenmesiyle seçenekler çoğaldı. Elder Scrolls Online’da sınıf seçimi biraz karışık bir durum, çünkü oyunda sınıfların özelliklerine üç ayda bir ince ayarlar geliyor ve bu ince ayarlar sonucunda BIS görülen sınıf sürekli olarak değişebiliyor. Aslında bu durum sadece skor yapmaya çalışan oyuncuları ve belli bir şekilde oynamaya alışan oyuncuları etkiliyor. Bazen çok yanlış kararların da alınabildiğini ancak çok fazla şikayet gelince düzeltildiklerini söyleyelim. Tek tek bakmak gerekirse; Sorcerer uzun zamandır oyunun en kolay sınıfı olarak oynanıyor. Eğer zoru sevmiyorsunuz bir magicka sorcerer karakter yaratabilirsiniz. Şu anda oyunun en zor solo görevini yapmak için bir magicka sorcerer’dan daha iyi bir şey yok. Nightblade’ler her zaman yüksek dps rakamlarına ulaşan ancak rotasyonu da en zor olan sınıflar. Zoru ve riski sevenler için Nightblade öneririm. PVP için de iyilerdir. Templar’lar oyunun başlangıcından beri en iyi healer sınıfı olarak kabul ediliyor. Bir Breton Templar ile harika bir Helaer’a sahip olabilirsiniz. Öte yandan son zamanlarda Magicka DD olarak da rağbet gören bir sınıf. Dragonknight ise en çok rağbet gören Tank sınıfı. DD rolü için magicka yetenekleri ateşe, stamina yetenekleri zehire dayanıyor. Her ikisi de biraz geride gözükse de Elsweyr sanıyorum biraz iyi gelecektir. Oyuna Morrowind bölümü ile eklenen Warden sınıfı ise şu an oldukça popüler bir sınıf. Özellikle Stamina DD rolünde Elsweyr öncesinden en yüksek rakamlara Warden’ler ulaşıyordu. PVP için de çok sevilen Warden sınıfı hem healer hem de tank rolünde de ikinci tercih durumundalar. Ancak Magicka DD rolü için en zayıf tercih durumundalar. Oyuna yeni eklenen Necromancer sınıfı, özellikle Stamina DD olarak çok tercih ediliyor. Hatta Scalebreaker patch’i ile en çok tercih edilen DD durumundalar. Healer ve Tank olarak da yeterli gözüken Necromancer’ın Magicka DD olarak ise biraz zayıf.

İdeal tercihler

Yukarıdaki verilere göre biz ırk-sınıf-rol seçimlerimizi verelim.

Healer: Breton ya da Argonian / Templar, Warden ya da Necromancer

Tank: Nord ya da Argonian / Dragonknight, Warden ya da Necromancer

Magicka DD: High Elf (öncelik), Dark Elf, Khajiit ya da Breton / Nightblade (zor) ya da Templar (kolay)

Stamina DD: Önce Orc ya da Redguard sonra Khajiit ve Dark Elf / Nightblade, Warden ya da Necromancer

Silah seçimi

Evet, ırk, sınıf ve rol seçimi ile birlikte silah seçimi de önemli bir diğer nokta. Özet geçelim. Stamina DD rolü için dual wield dediğimiz iki elde iki sliah PVE’de birinci tercih. PVP’de ise two handed dediğimiz iki elde tek bir büyük silah daha çok kulanılıyor. Ön barımızda PVE-PVP tercihine göre bu ikisi yer alırken backbar’da değişmez bir şekilde ok (bow) kullanıyoruz. Bow’un birincil tercih olduğu buildler maalesef yeterli dps’lere ulaşamıyor. Yine de overland görevler için Bow-Bow oynamak isterseniz hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Oyunun overland görevleri çok kolay. Kılıç-kaklkan ise (one hand and shield) tank rolünün silahı. Asalara (staff) gelirsek; Fire Staff, tek bir düşmana daha çok zarar verirken, lightning staff, düşman çok olduğunda daha çok işe yarıyor. Ice staff ise defansif bir staff. Tank’lar backbar’da kullanabiliyor. Basılı tutup heavy attack yaptığınızda Boss size yöneliyor, dikkat! Normal bir magicka dps için ideali front bar’da fire staff, backbar’da lightning staff. Restration Staff ise healer’ların silahı. Healer’lar için de backbar’da lightsning staff birinci tercih. Kılıç, balta ve topuz (sword, axe, mace) arasında pasifler açısından fark olabiliyor. Örneğin axe, poision ya da bleed buildler için daha iyi çünkü damage over time dediğimiz, kanama gibi etkileri arttıyor. Sword’un düz damage’i daha yüksek.

Oyuna başlangıç

Karakterimizi oluşturduktan sonra oyuna başlıyoruz. Tabii aklımızda hemen basamakları hızlıca tırmanmak var. Benim burada birinci tavsiyem level kasmaya girişmeden önce oyundan zevk almaya çalışın. Elder Scrolls Online hikaye açısından müthiş zengin bir oyun. Üstelik hikayeleri takip etmek de yeterince XP veriyor. Oyuna başladığınızda önce yetenek barınızın üç slotuna sınıf yetenekerinizden üç farklı kategoriden birer tane yetenek koyun. Böylecek oynadıkça o kategorilerde de level atlarsınız. Sonra tercih ettiğiniz silahınızı dördüncü ve beşinci yetenek olarak koyabilirsiniz. En kolay açılan ultimate’ler sınıf ağacınızda herhangi bir bölümde 12. Level’a gelenler. Oyunda 10 bölümden oluşan (sonuncu uzun) bir ana hikaye var. Bu hikayeyi takip etmeye çalışın, zira hem her bölümü bir yetenek puanı veriyor hem de yüksek XP veriyorlar. 10. Leveldan itibaren hem PVP’ye girebiliyorsunuz hem de dungeon’lara başlayabiliyorsunuz. Çekinmeden atlayın dungeonlara. Zor dungeonlar düşük levellarda karşınıza çıkmayacak. P’ye basın ve çıkan menüden her gün random dungeon yapın. Random dungeonlar oyunda hızlı level atlamanın en kolay yolu. Çok yüksek XP puanı veriyorlar. Şurayı unutmayın. 20 saat cooldown süresi var ve bu oyun içinde gözükmüyor. Yani diyelim ki akşamüstü 6’da random dungeon yaptınız. Ertesi gün 2’den önce yapacağınız random dungeon’lardan bu extra XP puanını alamazsınız. Saate bakmayı unutmayın. Bir başka önemli nokta attributes dediğimiz, toplamda 64 adetten oluşan puanlarınızı nasıl harcamanız gerektiği. Cevap çok basit: Eğer Stamina DD olup kılıç, ok gibi silahlar kullanacaksınız stamina tüm puanlarınızı stamina barına basın. Asa kullanıp Magicka DD ya da Healer olacaksanız da tüm puanlarınızı magicka’ya basın. Tank içinse eşit ağırlık diyebiliriz. Sadece staminanız magickanızdan fazla olsun. Tabii kullanacağınız setin katacağı değerler de önemli.

Level kasmak

Öncelikle şunu belirtelim. Oyunda en yüksek level 50 ama level 50’den sonra ayrıca Champion Point (CP) dediğimiz bir sistem var. Level 50’den sonra CP toplamaya başlıyorsunuz. Maksimum CP 810 ama ilk hedefiniz CP 160. Çünkü CP 160, en yüksek silahların, zırhların sabitlendiği seviye. Yani bir kez CP 160’a ulaştığınızda artık düşürdüğünüz her silah ya da zırh sabit kullanabileceğiniz ekipman olacak. Gelelim level atlamaya. Evet random dungeon çok güzel bir yöntem, hikayeleri takip etmek de öyle ama siz tam bir level azmanısınız ve duramıyorsunuz. O halde ne yapacaksınız? Eğer üst level bir arkadaşınız carsa Craglorn haritasında bulunan Skyreach Catacombs’a dalıp iskelet doğrayabilirsiniz. Oyuncuların birinci tercihi her zaman burası ama tek başına dalarsanız iskeletler sizi doğrar, diyeyim. Bir diğer yöntem, her haritada en az bir tane bulunan Public Dungeon’lar. Herkese açık olan bu Public Dungeon’lar adam doğramak için ideal. Öte yandan oyun size zaman zaman Experience Scroll verir, bunlar da kullandığınız süre boyunca XP kazanma değerinizi arttırır. Scroll ile birlikte oyuncların kraftladığı Psijic Ambrosia isimli bir de iksir var. Bu iksirleri de Guild Trader’lardan alıp Scroll ile birlikte kullanabilirsiniz. Ayrıca yine her haritada üçer tane olan Dolmen’ler de yüksek XP puanı veren yerler. Yine de level kasarken oyunun tadını çıkarmayı unutmayın.

ESO Plus

Crafting’e geçmeden önce ESO Plus’tan bahsetmek istiyorum çünkü çok önemli. ESO Plus Elder Scrolls Online’ın aboelik yöntemi. Zorunlu değil ama eğer craftingle uğraşmak istiyorsanız zorunluya yakın. Aksi takdirde inventory yönetimi ile başa çıkmak çok zor. ESO Plus halihazırda Steam’de aylık 42-43 lira değerinde. Üç aylık, altı aylık gibi paketleri seçtiğinizde bu değer düşüyor. Avantajları ise şöyle: Ayda 1650 Crown veriliyor. Bütün DLC’ler (Chapter’lar değil) açık oluyor ve crafting bag isimli bütün crafting malzemelerinizin yer aldığı bir inventory’ye sahip oluyorsunuz. En büyük üç artısı bu. Bunun yanında banka inventory’niz ikiyle çarpılıyor. Ekstra yüzde 10 XP ve Crafting XP puanı elde ediyorsunuz. İki kat daha fazla Transmute Crystal depolayabiliyorsunuz ve kostümlerinizi boyayabiliyosunuz. Ayrıca çok büyük bir fark olmamakla birlikte ESO Plus olanlara özel mağaza fırsatları da olabiliyor. Bir kez ESO Plus abonesi olursanız vazgeçmek çok zor, baştan diyelim. Verdiği crownlar sayesinde her şeyşi isteyen birisi değilseniz ayrıca crown almanıza da gerek kalmıyor. Avantajlı bir uygulama ama şart mı, elbette değil. Eğer ESO Plus abonesi olmayacaksanız, banka inventory’nizi sadece craftaing malzemelerine ayırmanızı tavsiye ederim ( böylece bütün karakterleriniz oradan kullanabilir. Silah,kıyafet vs. için daha sonra alabileceğiniz ve evinizde kullanabileceğiniz sandıklar var. Onları kullanırsınız. Oyunda zaman zaman ESO Plus birkaç günlüğüne ücretsiz oluyor. Böyle zamanlarda da malzeme depolayıp, DLC’leri oynayabilirsiniz.

Crafting için tek bir karakter

Elder Scrolls Online’da crafting, para kazanmanın en temel noktalarından birisi. Eğer crafting yapacaksanız, bütün crafting yeteneklerini tek bir karakterde toplamanızı tavsiye ederim. Halihazırda yedi crafting türü bulunuyor. Hepsinin tepesinde sekizinci bir özellik gibi görebileceğimiz Furniture Crafting var, yani ev eşyası yapmak. Furniture crafting farklı crafting yeteneklerini bir arada istediği için bütün özellikleri bir karakterde toplamak kaçınılmaz oluyor. Fakat, bütün crafting yetenekleri bir karakterde toplandığında da başka bir sorunla karşılaşıyoruz. Çok sayıda skill pointe (yetenek puanı) olan ihtiyaç!. Benim burada tavsiyem overland görevleri, oyunun bütün hikayelerini aynı zamanda crafter olan karakterinizle yapmak. Çünkü zaten çok kolaylar ve bazıları skill point veriyor. Ayrıca gezdikçe skyshardları da toplarsınız. Çok önemli sayılmaz ama Orc’ların yüzde 10 kadar crafting için ekstra XP pasifleri var. Bir yerden sonra anlamsız olsa da sabırsız biriyseniz ekleyelim. Şimdi tek tek crafting türlerine geçelim.

Alchemy Crafting

Alchemy potion (iksir) ve poison (zehir) yapmaya yarıyor. Poison’ların silahınızın enchantment (sihir) değerini sıfırladığını belirtelim. Hem masraflı olması hem de enchanment’ın daha yüksek dps sağlaması sebebiyle çok kullanılmıyorlar. Kısa süreli etkileri olan potion ise herkesin ihtiyacı. Alchemy’de level atlamak için her alchemy maddesinin dört farklı etkisini açmaya çalışın. Yani her bitki vs.’nin ne işe yaradığını deneye yanıla ya da internetteki tabloları kullanarak öğrenin. Maksimum seviyeye ulaştığınızda hepsini açmış olmak Master Alchemy Writs düşürme şansınızı da arttırıyor. Kolay bir şeyden bahsediyoruz. Alchemy’de önemli nokta, yalnızca crafterınızın değil, her karakterinizin 50. Levela gelmesi gerekiyor. Nedeni ise Medicinal Use isimli kullandığınız iksirin etkisini arttıran pasifin dps’inizi de arttırıcı etkisi.

Blacksmith, Clothing ve Woodworking Crafting

Blacsmith; heavy armor ve axe, sword, mace gibi silahları yapmanıza yarayan crafting yeteneği, clothing; light ve medium armor yapmanızı sağlıyor, woodworking ise staff, bow ve shield yapmaya yarıyor. Üçünü bir verdim, çünkü üçünün işleyişi birbirinin aynı. Level atlamanın en kolay yolu, elinizdeki gereksiz paraları deconstruct etmek. Ayrıca trait dediğimiz araştırmaları da olabildiğince erken yapın. En üst seviyeye geldiğinizde master writ düşürmek için ne kadar motif bildiğiniz ve ne kadar araştırma tamamladığınız önemli.

Jewelry Crafting

Elder Scrolls Online’a Jewelry (Mücevher) Crafting, Summerset Chapter ile birlikte eklendi. Her oyuncunun kıyefetlerini üç mücevher tamamlıyor. İki ring ve bir necklace. Summerset’ten önce kraftlanabilen setler için ring ya da necklace edinmek mümkün değildi. Jewelry Crafting’in bir artısı bu oldu. Bir diğer artısı ise, her ne kadar masraflı olsa da zorluk seviyesi yüksek oyunlara girmeden yüzüklerinizin kalitesini arttırabilme imkanı tanıması. Evet, bunlar birer artı ama Jewelry Crafting, diğer crafting türlerine göre daha fazla malzeme talep ediyor. Bu yüzden bir ring ya da necklace’i legendary kalitesine yüksetmeden önce iki kez düşünmek gerekiyor. Yine de hiç yapamama imkanı olmasından daha iyi bir durum söz konusu. Jewelry Crafting’de de en kolay level atlama yöntemi düşürdüğümüz yüzükleri deconstruct etmek. Araştırma için gereken farklı trait’li yüzükleri guild trader’lardan alabileceğiniz gibi farklı yöntemlerle temin edebilirsiniz. Bu arada unutmadan belirtelim. Summerset, Elsweyr ile birlikte DLC oldu. Jewelry Crafting yapabilmek için Summerset DLC sahibi ya da ESO Plus abonesi olmanız gerekiyor.

Enchanting Crafting

Enchanting silahınıza ekstra özellik eklemeye yarıyor. Enchanting yeteneklerinizle yaptığınız glyph’leri silahınıza ve kıyafetlerinize uyguluyorsunuz. Kimisi magicka’nızı arttıyor, kimi ekstra ateş zararı veriyor, kimisi kalkan kullanımınıza etki ediyor vs. vs. Zırhınızdakiler pasif olarak kalırken, silahınızdakiler, herhangi bir silah yeteneğiyle ya da light veya heavy attack yaptığınızda devreye giriyor. En üst seviyeye geldiğinizde Alchemy’deki gibi Runstone’ların etkilerinin ne kadarını bildiğiniz önemli. Ayrıca glyph satışı para kazanmak için güzel bir yöntem.

Provisioning Crafting

Yani yemek yapmak =) Yemekler food (yemek) ve drink (içecek) olarak ikiye ayrılıyor. Drink olanlar belli bir süre için daha çok ekstra magicka verirken food olanlar daha çok stamina veriyor. Yemeklerin etki süreleri yarım saat ve iki saat arasında değişiyor. Malzemeniz olduğu sürece (ki o da en ucuz malzeme) level atlamanın en kolay olduğu crafting türü diyebilirim. Tek yapmanız gereken bildiğiniz en yüksek leveldaki yemekleri yapmaya çalışmak. En üst seviyeye geldiğinizde, bildiğiniz epic(mor) ve legendary (altın renkli) tariflerin sayısı master writ düşürme ihtimalinizi arttırıyor.

Furniture Crafting

Furniture ev eşyası demek. Yukarıda dediğimiz gibi furniture farklı crafting yetenekerini bir arada isteyebiliyor. Oyunda evi için saatlerini, altınlarını harcayan bir sürü oyuncu var. Furniture crafting sayesinde yaptığınız ev eşyaları ile marketteki slotlarınızı her zaman dolu tutabilirsiniz. Belki bazılarının kar marjı çok yüksek olmaz, çünkü çok sağlam rekabet var ama yine de slotları dolu tutmak, ticaret için önemli bir nokta ve bence bunun en kolay yöntemi furniture yapmak. Yeni bir bölge açıldığında, o bölgeye dair güzel bir furniture tarifi düşürürseniz (evet tarif bularak öğreniliyor), çok ciddi paralar da kazanabilirsiniz. Ve tabii kendi eviniz için de kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gerek bir diğer nokta, en nadir eşyayı yapmak değil. Çünkü bu eşyalar pahalı olduğu için oyuncular tercih etmeyebiliyor. Bunun yerine, rengine, değerine bakmadan en güzel olanı yapmaya çalışın. Şahsen ucuz furniture’lar sürümden kazandırıyor.

Outfit ve motifler

Elder Scrolls Online’da outfit sistemi 2018’in başında oyuna eklendi. Oyunda onlarca motif var. Motifleri düşürmenin yolu genellikle günlük görevler. Özellikle DLC’lerde daha fazla motif olduğunu belirtelim ancak DLC’ye özgü olmasına rağmen markette çok ucuz olan motifler de var. Ayrıca etkinliklerden de güzel motifler edinebilirsiniz. Ne kadar çok motif bilirseniz master writ düşürme şansınız o kadar artıyor. Motifler, ilk çıktıklarında yüksek fiyatla satılırken, daha sonra fiyatları düşüyor. Bu da sizin için bir para kazanma stratejisi oluşturabilir. Outfit ise kıyafetiniz ne olursa olsun görünür halini değiştirmeye yarıyor. Herhangi bir karakterinizin bildiği motifleri diğer tüm karakterleriniz üzerinde outfit olarak uygulayabilirsiniz. Burada outfit slot almayı düşünenlere bir uyarı yapalım. Outfit slot’un fiyatı yalnızca tek bir karakter için geçerli olan fiyat. Yani 5 karakteriniz varsa 5’ine birden ekstra slot almıyorsunuz.

Mount ve petler

Bir fantezi MMORPG mount ve pet’siz düşünülemez. Elder Scrolls Online’da tamamen kozmetik değeri olan mount ve pet’lerin bazıları oyun içinde edinilebilirken, bazıları yalnızca crown store’dan alınabiliyor. Ayrıca biri level atladıkça, üçü ise altınla alınabilen dört at var. Peki crown store’daki güzeller güzeli mountları, petleri paramız yoksa alamaz mıyız? Dikkat, alabiliriz. Crown Store’da hediye edilebilen her şeyi altın karşılığında alabilmenin bir yolu var. Oyunun yapımcı şirketi Zenimax, oyuncular arasında altın-crown takasına izin veriyor. Yani yasal bir ticaret hakkı var ortada. Bir oyuncu size mount, pet ya da kostüm hediye etti diyelim, siz de ona altın göndererek bu ticareti tamamlıyorsunuz. Ancak  yazılım düzeyinde bu işlemi tam sağlayan bir mekanizma yok. Yani altını verdim onayı yapamıyorsunuz. Uyanık olmazsanız soyulabilirsiniz! Bu yüzden çok şiddetli tavsiyem şudur ki; zone chat’ten crown satanlardan almayın. Bu iş için broker (aracı) kullanan Discord kanallarını tercih edin. İşlem basit. Crown sahibi olan ve altın sahibi olan bir broker’la bir araya geliyor. Broker önce altını alıyor. Mount, pet vs. altın karşılığı hediye edilince, broker, altını crown’unu kullanan oyuncuya veriyor ve ticaret güvenli bir şekilde tamamlanıyor. Halihazırda bu sistemi kullanan discord kanalında altın/crown oranı 400/1. Yani 3000 crown’luk bir mount alacaksanız, 1 milyon 200 bin altın vermeniz gerekiyor. Başta bu rakam kulağa çok yüksek gelebilir ama bir süre sonra hiç de zor olmayan rakamlara dönüşüyor. Ayda bir mount bu şekilde alabileceğinizi düşünün. Hiç fena değil.

Dungeon, Trial ve Arena’lar

Elder Scrolls Online’de endgame nedir dersiniz, bu başlıkta anlatacaklarımızdır deriz. MMORPG türüne aşinaysanız dungeon nedir az çok bilirsiniz. Elder Scrolls Online’da dungeon’lar dört kişiyle oynanan oyunlar iken Trial’ler ise 12 kişilik dungeonlar diyebiliriz. Arena ise dört kişiden oluştuğu gibi Maelstrom Arena isimli bir solo arena da mevcut. Bu saydıklarımızın hepsinin bir ‘Normal’ zorluk seviyesi bir de ‘Veteran’ zorluk seviyesi bulunuyor. Ayrıca Veteran zorluk seviyesinde son Boss’un zorluğunu daha da arttıran Hard Mode (HM) seçeneği de bulunuyor. Elder Scrolls Online’da DLC Dungeon’lar genellikle normal Dungeon’lardan çok daha zor. Ne yaptığını bilmeyen oyuncularla Veteran Dungeon tamamlamak tam bir karın ağrısı olabilir. Trial’lar ise oyunun endgame’i olarak görülen alanlar. Doğru kombinasyonları yapmak, doğru takımı kurmak çok önemli. Bunu karşılık oyunun ana planında olan trialler normal seviyede hayli kolay. Orsinium DLC içerisinde yer alan Veteran Maelstrom Arena, oyunun en zor solo konsepti. Eğer Veteran Maelstrom Arena’yı (one bar sorc pet build hariç) yapabiliyorsanız, her şeyi yapabilirsiniz diyebiliriz. One bar sorc pet build diye parantez içinde verdiğimiz build, şu an Maelstrom Arena’yı tamamlamanın en kolay yolu. Maelstrom Arena’dan düşen lightning staff ve bow birçok build’de kullanılıyor. Olmazsa olmaz gibiler, diyelim.

Ek not: Her yeni gelen trial, mutlaka yeni BİS set içeriyor. Yeni DLC dungeonlar ise setlerde öne ççıkamayabiliyorlar ama monster set dediğimiz iki parçalık maske setleri iyi olabiliyor. Aetheriean Archive, Hel Ra Citadel ve Sanctum Ophidia daha kolay olan ve herkesin erişimine açık trial’lar. Normal seviyeleri de oldukça kolay. Bu üçünden başlamanızı öneririm. Normal seviyede en zor olan trail ise Halls of Fabrication.

Ek not 2: Dungeon, Trial ya da Arena, her üçünde de önemli olan oyunun, boss’un vs. mekaniğini anlamak. Ne yapmanız gerektiğini anlamadan bu bölümleri oynamak pek kolay değil. Bazılarında sesli koordinasyon gerektiği için Discord ya da TeamSpeak kullanmanın artıları fazla. Zorlandığını bölümleri anlamak için YouTube videoları izlemenizi öneririm. Anladıkça kolaylaşıyor.

PVP ve Battleground

Türk oyuncuların daha çok PVP sever olduğunu düşünüyorum. Rekabeti seviyoruz. PVE’de de Trial’larda derece çabalarındayız. Gerçekten oyundan her yönüyle keyif lamaya çalışan Türk oyuncu sayısı nedir merak ediyorum. Şahsen çok fazla PVP oynayan bir oyuncu olmasam da ne nedir, ne değildir farkındayım. Anlatalım. Oyunun üç PVP seçeneği bulunuyor. Birincisi Cyrodiil isimli haritada kale savaşları. Üç birliğin (Ebonheart Pect, Aldmeri Dominion ve Daggerfall Covenant) birbirilerine karşı verdikleri bitmek bilmeyen savaşın içinde, dev bir haritada koşturan bir asker oluyorsunuz. Keyifli mi; kesinlikle! Her zaman bir grup bulup mücadelenin tadını çıkarmak mümkün. Elsweyr ile birlikte gelecek olan “Artifact” olayı da PVP’yi daha ilginç kılacak gibi. Dev haritanın herhangi bir yerinde beliren Artifact silahı eline geçiren, belli bir süre için devasa bir güç edinecek. Kaos’u tahmin edin! İkinci PVP türü Imperial City isimli bölge. Aslında çok güzel tasarlanan ama daha çok boş kalan Imperial City, PVE ve PVP ‘yi bir arada yaşayabileceğiniz bir ortam. Her zaman dolu olsa Cyrodiil’den daha da eğlenceli olabilecek potansiyele sahip. Üçüncü PVP modu ise Battleground’lar. 4’er kişilik 3 takımın tek bir haritada farklı oyun modları için kapıştığı bir oyun modu. Elder Scrolls Online’ın e-spor aktivitelerine en çok benzeyen modu Battleground modu. Biraz alışınca bağımlılık yapbilen bir mod.

PVP vs. PVE

PVP’de dönem dönem bazı buildler BİS kabul edilse de, eğer ortada baskın bir build yoksa PVE’ye göre daha özgür bir ortam olduğunu söyleyebilirim. Daha oyuncunun kendisine göre, oynayışına göre build yaratma imkanı söz konusu. PVE’de endgame setler, buildler genellikle birbirinin aynısı. Daha matematik bir durum söz konusu. PVP ise daha çok strateji gerektiriyor ve daha çok çeşitlilik içeriyor. Her ne kadar oyunun hikaye tabanlı PVE modlarını daha çok sevsem de PVP’nin de hakkını teslim etmek gerek. Bir de şunu belirteyim: Diyelim oyuna başladıktan, karakterinizi ilerlettikten çok sonra fark ettiniz ki, karakterinizin ırkını ya da sınıfını yanlış seçmişsiniz. O zaman o karakteri silmek yerine PVP karakterine dönüştürebilirsiniz. Her tür ırk-sınıf kombinasyonunun PVP’de şansı var. PVE’deki gibi saatlerce uğraşıp, yapamadık, çıkalım gibi bir durum da söz konusu değil. PVP’nin özgürlük ortamından faydalanın. Bir diğer tavsiyem; bir karakteri PVP karakteri olarak düşünseniz bile önce PVE build yapıp Dungeon’ları oynayarak Undaunted level’ını 9’a çıkartın. Undaunted pasif yetenekleri, karakterinizin health, stamina ve magicka derecelerini arttırıyor. Önce bunu tamamlayıp, sonra geriye bakmadan PVP’ye atlayın.

Ticaret ve para kazanma yolları

Evet, geldik en önemli noktalardan birisine. Elder Scrolls Online’da ticaret Guild Trader’lar üzerinden sağlanıyor. Guild dediğimiz, en fazla 500 oyunculu birlikler. Bu birlikler, ana şehirlerde yer alan Guild Trader’lara “bizim satıcımız ol” mealinde haftalık öneriler yapıyorlar. Her satıcı, o hafta kendisine en yüksek öneriyi yapan guild’in üyelerinin mallarını satıyor. Sizin için öncelikle önemli olan derdi mal satmak olan bir trading guild’e kapak atmak. Önceden zone chat bir trading guild’e katılmanın yoluydu ama artık Guild Finder var. Oyuna sürekli giren bir oyuncu olduğunuz sürece rahatlıkla bir trading guild bulabilirsiniz. Her oyuncunun 5 guild hakkı var. Tavsiyem en az iki guild’ınızı trading guild olarak seçin. Bir de mutlaka friendly guild dediğimiz, arkadaşlık, ortak hareket amaçlı guild edinin. Bir kez trading guild’e katıldıktan sonra, artık ticaret politikanızı belirleyebilirsiniz. Tavsiyem şöyle; Level 50 CP 160’a kadar crafting levellarını deconstruct yaparak sağlarken, bitki, odun, metal gibi opladığınız hammaddeleri (raw material) pazarda satın. Hammaddeler her zaman hızlı satılır ve cebiniz dolar. CP 160’a ulaşınca ESO Plus’ın olup olmamasına göre strateji belirleyebilirsiniz. Eğer ESO plus’ınız varsa crafting temelli bir strateji yapabilirsiniz. Yoksa size şunu öneririm; CP225’e gelince Champion Point sisteminden Shadow bölümünden Treasure Hunter pasifini açın ve en çok satılan, değeri en çok olan Overland setlerin olduğu haritalarda chest (sandık)ve world boss avı yapın. Örneğin Spriggan seti için Bangkorai, Mother’s Sorrow ve Plague Doctor seti için Dehsaan ya da Necropotance seti için Rivenspire’da chest avı yapabilirsiniz. Dolmen’lerden de mor (epic) yüzük düşürmeye çalışın. Diyelim bir Necroptance Lightning ya da Fire Staff düşürdünüz. Trait’i de o an ideal görülen trait. Bu silahı 100 bin altının üzerinde bir fiyata satabilirsiniz. Ya da Epic kalite Mother’s Sorrow ring buldunuz. Bunu da 20 bin altına satabilirsiniz. Her update’de çok kullanılan setler değiştiği için Alcast’ın buildlerine bakarak hangisi o an popülerse o sete yönelmenizi tavsiye ederim. Diğer para kazanma yöntemlerini ise şöyle sıralayalım;

– Furniture Crafting: Genel olarak az satar ama hep satar diyebiliriz. Eğer yeni bir haritaya ait güzel bir furniture yapmayı öğrenirseniz, kısa sürede iyi paralar da kazanabilirsiniz. En güzel tarafı, market slotlarını her zaman dolu tutmayı sağlaması.

Motif farmlamak: Özellikle yeni çıkan motifler, ilk zamanlarınd yüksek fiyata gidiyor, daha sonra fiyatlar düşüyor.

– Alım satım: Elder Scrolls Online’da auction sistemi olmaması, alım satım için farklı stratejiler yapmanızı gerektiriyor. Master Merchant (MM) isimli eklentiyi kurarak nız eşyaların fiyatları hakkında bilgi sahibi olmaya çalışın. Zamanla fiyatları öğrendikçe, ucuza alıp pahalıya satmayı deneyin. Guild Trader’ları tek tek gezmeniz gerekiyor ama bazen karşınıza çok güzel fırsatlar çıkabiliyor. Ayrıca bu yöntem, trading guild’lerin haftalık satış kotası sorununu da sizin adınıza kolayca çözen bir yöntem.

Kraftla ve sat: Ne yapabiliyorsanız onu yapın ve satın. Nadir olup olmamasına çok takılmayın. Nirnhorned trait’li silahlar, legendary ve epic kalite glyph’ler, potion, poison, drink, food gibi harcanabilir içerikler ya da Julianos, Torug’s Pact gibi çok kullanılan setler. Ne elinizden geliyorsa, maaliyet hesabınızı yanlış yapmadan yapın ve satın.

Etkinlikler: Etkinliklerin ilk gününde etkinliğe özel malzemeler her zaman daha pahalı gider, sonra ucuzlar. İlk gün yüksek fiyattan ne elinize geçerse satın, sonra daha ucuza alabilirsiniz.

Daily Crafting Writs: Oyunda en yüksek para kazanma yöntemi hala bu ancak verimli olması için çok sayıda level 50 karakterinizin olması gerekiyor. Bir de Crafter Bag’siz iş zor. Diyelim beş karakterler her gün bu günlük crafting görevlerini yaptınız, yarım satte bitirebileceğiniz bu görevler size 20 bin kadar altın kazandırırken aynı zamanda ekstra krafting malzemeleri de kazandırabiliyor. Bunları da eklediğinizde 5 karakterler 30-40 bin çok kolay elde edilebilir. Fazlası da mümkün.

Son sözler

Elder Scrolls Online oynarken unutmamanız gerekenleri hatırlatalım: Oyunda BiS gözüken her şey bir sonraki Patch’de değişebilir. Yine de birçok set, en zor seviyede kullanılabilir olmaya devam eder. Oyunun ana dungeon’larına ve Cyrodiil’deki üç trial’ın normal seviyelerine girmekten çekinmeyin. Hepsi gayet kolay ama DLC dungeon ve diğer trial’ların mekaniklerini anlamazsanız işiniz zor olur. Bunun için gerekirse Youtube’dan videoları izleyin. Bu oyunda her şey o bölümün mekaniğini anlamaktan geçiyor. Özellikle PVP’de hücum kadar savunmayı da düşünün. İyi bir friendly guild, en az iki de trading guild edinin. Discord kullanın, öğrenin. Hileli yollara girmeyin, hesabınız banlanabilir. Her şeyi hemen yapmaya çalışmayın, oyundan zevk almayı unutmayın. Bu oyun dünya güzeli bir oyun. Hikayelerini anlamaya çalışarak tadını çıkarın. Herkese iyi eğlenceler 😉

Benzer gönderiler

Yorumlar (19)

Ellerinize sağlık 17.01.2020 tarihinde okuyorum çünkü ps4 üzerinden bugün başlayacağım. Bi sorum olacak plus ı belli bir lvl sonrası mı almalıyım yoksa lvl 1 den itibaren plus olması yararıma olur mu? ne desem az çok teşekkürler.

Krafting seviyorsanız şart gibi, yoksa malzemeleri depolamaya yer yetmiyor. Level 1’den itibaren açabilirsiniz. Oyunun zorluk seviyesi, sizin level’ınıza göre ayarlanıyor. Yani kaç level olursanız olun her DLC’yi oynayabilirsiniz. Tabii ki Veteran Dungeon ve Trial’lar için en az level 50 CP 160 olmanız lazım. Ama oyun çok zengin ve dolu bir içeriğe sahip, level atlarken keyfini çıkarmanızı tavsiye ederim.

öncelikle cevap için teşekkürler. plus alarak başladım ve senelerce wow da healer oynadığımdan bu sever dps gideceğim derken şuan necro healer kasıyorum daha lvl 25 oldum işten güçten anca fakat çok zevk alıyorum bilmediğim haritalarda keşif kısmı muazzam. dungeonlarda heleki konsolda heal nasıl olur diye düşünürken tank ölmedi diye sevinen birisi oldum tekrardan 🙂 oyun bana göre hala karışık ama ilk baştaki turist olma evresini sizin sayenizde aştım teşekkürler tekrardan.

Rica ederiz. Alcasthq.com‘daki build’leri tavsiye ederiz. Başlangıçta en azından skillerinizi oraya göre geliştirebilirsiniz. Set farmlama CP160’da başlar. Sitedeki buildler her zaman günceller ve Alcast işi biliyor. Tamriel’e hoşgeldiniz, keyifli yolculuklar 😉

Öncelikle eline koluna sağlık kardeşim harika olmus bende oyuna baslayali 15 gün falan oldu harika bir oyun eso plus aldim crafting yapiyorum senden bir konuda yardim isteyecektim bu arada gecmiste kniht oynadigim icin 6 sene oyunn yabancı gelmiyor ama knighta göre cok kapsamlı bir oyun size sorum su olacakti. Ben dark elf nightmere oldum yani asas mage karisik skill puanlarimi nasıl vermem lazım bana yardimcı olurmusun. Craffting te yapiyorum ve ikisini ortak götürmek istiyorum levelim 21 şimdiden teşekkürler 50 ye kadar nasıl olmalı ozellikle…

Merhaba Oğuz, AlcastHQ internet sitesindeki buildlere bakabilirsin. Her zaman günceller. Stamina mı, Magicka mı, PVE mi, PVP mi tercihin bilmiyorum ama hepsi için buildler var. Orada Passives yazan yerdeki pasif yetenekleri es geçme. Temel olarak tüm sınıf pasif yetenekleri, ırk pasif yetenekleri, kullandığın silahın pasif yetenekleri bunları açman gerekiyor. Çok kişinin gözden kaçırdığı bir şey Alchemy’deki Medicinal Use pasifi. Karakterin crafter olmasa bile her karakterde burayı 50 yapıp bu pasifi ful açman lazım. Zor değil, gözünde büyümesin. Oyunda skill pointler fazlasıyla var, dert etme. Yani karakterini hem crafter yapıp hem de savaşçı yapabilirsin. Sadece o karaktere biraz daha zaman ayırman gerekir. Main Quest’in her bölümü, her üç skyshard, her dungeon’ın görevi, her public dungeon’ın group boss’u birer skill point verir.

Bi ara stamina nb oynuyordum bowla. dpsden şikayet ediyordum sürekli meğer bowla oynayanlar daha az dps vuruyormuş. İlk mmorpg deneyimim esoyla olduğu için çok acemiyim 🙂 Şimdi arkada iniyor tekrar bu sefer bu rehbere göre başlayacağım teşekkürler çok güzel yazmışsınız.

Teşekkürler Emir, Bow genelde ikinci silah gibi ama PVP’de kullanması çok eğlenceli, ana silah gibi olmasa da önemsiz değil 😉

merhaba öncelikle eline emeğine sağlık.
ben okurken biraz kafam karıştı bu tarz oyunlara pek aşına değilim.
bir kaç sorum olucak.
1 Khajiit / Nightblade karakter açtım ama tamamen kozmetik çalıştım, ben daha çok warior tarzı karakter seviyorum şimdi bu açtığım karakterle nasıl warior tarzı gidebilirim yada gidebilirmiyim.
2 mouse sol tık tek yapınca attack yapıyor spam yapınca attack kesip karakter pencerisi açılıyo normali böylemi bende mi bi ayar hatalı.
cevap verirsen sevinirim.

1- Khajiit ırkı hem stam hem magicka’ya uygundur. Crit damage’i fazladır. PVE için duel wield / bow ideal yapı, PVP ise tamamen sizin oynayışınıza bakıyor. Khajiit Nightblade PVP^’de gank denilen gizlenip birden vurmaya en ideal bir bileşim.

2- Mouse tek tık light attack. Kullanılan her skill’in arasına bir light attack sıkıştırmak işin ideali. Basılı tutmak ise heavy attack, kaynaklarınızı (stamina, magicka) yenilemeye yarıyor. Bahsettiğiniz şeyi anlamadım, karakter penceresi C’ye basınca çıkar. Hatalı gibi.

Merhaba, esoda bende elsweyr bende yok ama arkadaşımda var. O elsweyr haritasında başlıyor oyuna ama ben normal standart haritada başlıyorum. Aynı race den karakter açmamıza rağmen ortak bir yere gittiğimizde de ortak görevler olmuyor. Ve benim başlangıç haritama gelemiyor. Nedendir? nasıl çözebiliriz ?

Oyuna nerede başladığınız çok bir önemi yok. Birlikte görev yapamama kısmına gelirsek, görevi paylaşmayı denediniz mi? Grup olduktan sonra önce P’ye sonra da sanıyorum F’ye (share yazar) basarak görevi paylaşabilirsiniz.Başlangıç haritanıza gelememesini anlamadım açıkçası, normalde sorun yaşanmaması gereken bir şey gibi.

Merhaba dostum öncelikle yazı için teşekkürler. Yakın zamanda oyuna başlayacağım. DD Magicka oynamayı düşünüyorum, hala High Elf 1. seçim mi oyunda?

High Elf daha yüksek ham damage (dps) veriyor ama Breton’lar da çok tercih ediliyor çünkü magicka bonusları, yenileme değerleri vs. daha yüksek, ki bu oyunda önemli bir şey. Sustain, yani uzun dövüşte sürdürülebilirlik. Eşitler diyebilirim rahatlıkla. Oynadığın sınıfı sevmezsen Breton karakterini Healer’a da çevirebilirsin hem.

Makale cidden güzel ama ilk defa arayıp bakan için çok karışık geliyor ama her mmorpg gibi oynaya oynaya belli bir seviyeye gelince bi aydınlanma yaşanıyor 🙂 şuan indiriyorum oyunu çok merak ediyorum nasıl diye 73,58 GB biraz fazlaymış addonslar falan varmış şuan için oyuna gece mi gündüzümü veremicem yani guild discordtur takılamıcam oyuna günde 3 5 saat girip kafa dağıtmak için giricem sorum ise Guild falan girmeden solo olarak oyunda ne kadar ilerleyebilirim PVE kısmı nasıl tam olarak şuan onlarla ilgilenmek için vaktim yok çünkü rehber için çok sağolunn bu arada

Solo birçok şey yapabilirsiniz. Sadece hikayeleri oynamak bile aylar alabilir, öyle zengin içerik hikaye açısından. Dungeon ve trial’ları da herhangi bir guild’e katılmadan, discord kullanmadan oynayabilirsiniz. Sadece Veteran dediğimiz, zorluk seviyesi üst olan bazı Trial’ler için Discord elzem gibi. Trial 12 kişilik Dungeon demek ve iyi organize olmayı gerektiriyor. Ayrıca solo oynarken farklı karakterler ile farklı oyun şekillerini deneyebilirsiniz. Oyun 8 karakter hakkı tanıyor, bunu isterseniz 18’e kadar çıkartabiliyorsunuz. Ücretli ama rehberde de bahsettiğim gold-crown takası yoluyla hiç para harcamadan da yapılabilir.

Add-onnlar işi kolaylaştırıyor ama ben sadece iki tane kullanıyorum. Master Merchant ve MapPins (Alternatifleri Tamriel Trade Centre ve Destinations).

An itibariyle videolarınızı izledim, paylaşımlar güzel bilgilendirici teşekkürler. Eso plus aboneliği canımı sıktı sadece 🙂 sıfırdan başlayacağım ps4 de bahsettiğiniz (pvp sever) kitledenim bir kaç sorum olacaktı;

– ps4 xbox pc crossplay platform mudur bu oyun?
– ps4 dede extra yardımcı program add on kurabilir miyiz? Teşekkürler

PS4, PC, Xbox hepsi farklı platformlar. Maalesef şu an için crossplay mümkün değil. Kısa vadede değişeceğini de sanmıyorum. PC hariç diğer platformlarda eklentiler kullanılamıyor ama zaman içinde o eklentilerde görülen kolaylıkların oyunun doğal haline eklemlendiğini gördük. Hepsi değil tabii Hala eklentilerin çok yardımcı olduğu yerler var. Fiyat gösteren eklentiler gibi.

2021’den merhaba. Skyrimden sonra binbir hevesle aldığım ESO benim için facia olmuştu. Çok karışık geldi dayanamayıp bıraktım. Bu rehberden sonra tekrar başlama kararı aldım, ellerinize sağlık. Hala karışık geliyor ama adım adım gitmeye çalışacağım. Şu an için para kazanma olaylarını hala oturtamadım. Bu ayrıntılı rehber için tekrar teşekkür ederim.

bir yorum bırakın