19th Ave New York, NY 95822, USA

Elder Scrolls Online nasıl bir oyun? Artıları ve eksileri neler?

elder scrolls online solitude

Elder Scrolls Online nasıl bir oyun? Ne açıdan güçlü, ne açıdan zayıf? Artılarıyla, eksileriyle oyunu değerlendirdik.

Bu yazıda Elder Scrolls Online’a başlamayı düşünen ancak karar vermekte zorlananlar için kısa bir değerlendirme yapacağız. Yazı ile birlikte videomuzu aynı başlıklı videomuzu da izleyebilirsiniz. 2014 yılında oyun dünyasına giriş yapan Elder Scrolls Online, tarih olarak Skyrim’den yaklaşık bin yıl öncesini anlatıyor. Elder Scrolls serisinin tek kişilik RPG değil, çok oyunculu MMORPG versiyonu olan oyun, iki megaserver üzerinde oynanabiliyor. Her server’de sekiz karakter yaratabiliyorsunuz. Karakter sayısı 18’e kadar çıkartılabiliyor. Bugün itibariyle oyunda dördü ana pakette altı sınıf ve dokuzu ana pakette on ırk var. Şimdi iki başlıkta artıları ve eksileri özetleyelim, sonra da genel değerlendirmemizi yapalım.

Artılar: İçerik zenginliği ve şahane lore

Elder Scrolls Online’ın en büyük artısı oyunun içerik yönünden çok zengin olması. Birbirinden farklı oyun modları mevcut ve oyun, hikaye açısından da rekabet etmesi çok zor bir seviyede. One Tamriel güncellemesi ile birlikte hangi ırktan olursanız olun artık ana görevi bitirmeden de her bölgede görev yapabiliyorsunuz. Oyundaki bütün görevleri tamamlamaya çalışırsanız beş yüz saatten fazla bir zaman harcamanız gerekiyor. Buna dungeon’lar, günlük görevler ve etkinlikler de eklendiğinde hiçbir zaman yapacak bir şey yokmuş hissi ile karşılaşmıyorsunuz. Elder Scrolls Online, bugün Elder Scrolls’un lore (hikaye, tarih) kaydını tutan, genişleten oyun durumunda. Her güncelleme ile yeni hikayeler Elder Scrolls’un tarihindeki boş alanlara yeni eklemeler yapıyor. Düzenli güncellemeler, çok iyi oyuncu topluluğu, dolu server’lar, karakter özelleştirme seçenekleri (görsel anlamda), süper ev sistemi (ayrıntılar videoda)  ve güzel grafikler oyunun diğer artıları.

Eksiler: Server sorunları ve yetersiz build çeşitliliği

Oyunun eksi tarafında en önemli nokta zaman zaman yaşanan server sorunları. Özellikle PVP oyuncuları bu açıdan daha çok şikayet ediyorlar. Bu sorunlar her zaman yaşanmasa da oyuncuların en çok şikayet ettiği konu olduğunu söyleyelim. Zenimax Online, iki senedir düzenli olarak performans geliştirmeleri yapıyor. Ufak ufak da olsa bu yönde adımlar atılıyor. Diğer eksi nokta build çeşitliliğinin ve Class Identity dediğimiz sınıfın özgün yanının yetersiz olması. Birçok oyuncu birbirine benzer buildler ile oynuyor ve sınıfınız önemi biraz düşük. Tıpkı performansta olduğu gibi oyunun yapımcıları, Class Identitiy üzerinde çalışıyorlar ve muhtemelen daha iyi bir noktaya gelecektir. Diğer sorunlar bazı bugların geç çözülmesi ve envanter yönetiminin çok zor olması. Crafting yapmak aylık abonelik sistemi olan ES0 Plus’sız çok zor.

Mevcut MMORPG’lerin en iyilerinden

Elder Scrolls Online, bazı sorunları olan ama içerik yönünden çok güçlü bir oyun. İçindeki bazı hikayeler çok iyi yazılmış ve yeni hikayeler ve içerikler de sürekli eklenmeye devam ediyor. Bu kadar geniş içerikli bir oyunda sorunların olmasını normal karşılıyorum. Yine de PVP oynamak isteyenler biraz daha mesafeli yakalaşabilir, başka izlenimleri de değerlendirmeye alabilir ama PVE oynamayı düşünenler için burası bir cennet. Oyun kesinlikle P2W değil. Para ile alınabilen her şey kozmetik, yani görsel. Mağazada satılan iksir ve zehir gibi itemler, oyunda kraftlanabilinenlerden daha düşük bir seviyede. Dolayısıyla bu yönde de bir kaygınız olmasın. İyi bir MMORPG arıyorsanız Elder Scrolls Online, şu an mevcut olanların en iyilerinden birisi. Mutlaka bir şans verin.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın