19th Ave New York, NY 95822, USA

ESO Healer Build (Türkçe) Whitelizzard

elder scrolls online argonian

Hobili Kişi tarafından hazırlanan Elder Scrolls Online Templar Healer Build. Morrowind yaması sonrasında hazırlanmıştır.

Hobili Kişi olarak Elder Scrolls dünyasının sıkı bir takipçisiyiz. Dolayısıyla bu sayfada da Elder Scrolls ile ilgili gelişmelere ve rehberlere yer veriyoruz. Hatta bu yazı ile birlikte daha sıkı bir çizgi izlemeye de başlamayı düşünüyoruz. Bu ilk rehberimizde sizinle WhiteLizzard ismini verdiğimiz bir Healer buildi paylaşacağız. Hem en temel en basit noktalara hem de önemli ayrıntılara yer vermeye çalışarak. Elbette eksiklerimiz var ama bu bizi bilgimizi paylaşmaktan alıkoymuyor. İlerleyen günlerde başka buildlere de yer vereceğiz. Başlayalım;

HEALER NEDİR?

The Elder Scrolls Online’da (kısaca ESO) üç temel rol bulunuyor. Damage Dealer’ların görevi düşmana en yüksek zarar vermek. Tank’ın görevi Boss (Patron) dövüşünde Boss’u üzerine çekerek vuruşları karşılamak. Healer için ise şifacı diyebiliriz. Healer’ın ana görevi gruptaki diğer kişilerin sağ kalmasını sağlamak. Bununla birlikte hem Healer’ın hem de Tank’ın support (destek) yeteneklerini (skill) geliştirmesinde de fayda var.

SINIF SEÇİMİ

ESO’da Morrowwind patchinden sonra artık beş sınıf bulunuyor. Bu beş sınıftan özellikle ikisi Healer seçimi için uygun. Öncelikle Templar ve sonra yeni sınıf Warden. Her ne kadar bazı oyuncular Sorcerer ve hatta Dragonkinght Helaer’lar yapsalar da bu pek tercih edilen bir durum değil. Hele endgame (oyunun son aşamasındaki) Dungeon ya da Trial’ler için hiç değil. Yeni Warden sınıfının Healer’larının da şu ana kadar çok çok beğenilmediğini söyleyebilirim. Ama mutlaka geliştirileceklerdir. Bazı Trial’larda 1 Templar 1 Warden tercih edilebilir. Ancak şu anki haliyle birinci tercih hala Templar sınıfı. İki sınıfın kullanımı arasındaki en büyük farkı da Templar’ların Breath of Life skilli oluşturuyor. Bulunduğunuz yerden hiçbir yeri işaretlemeden kendinizle birlikte bir kişinin sağlığını geliştirebiliyorsunuz. Basit gibi gözükse de çok önemli bir skill. Koşiarken, kaçarken bile şifa dağıtmanızı sağlıyor. Warden sınıfı ise her zaman bir alanı işaretleyerek şifa dağıtmak zorunda. Yine de Warden’i tercih etmek büyük bir kayıp olmaz. Dediğimiz gibi Warden de geliştirilecektir ve ESO’da olay her zaman ekip işidir. Warden de aranan bir sınıf olacaktır. Bu arada bir ek not: Warden olabilmeniz için Morrowwind genişleme paketini edinmeye ihtiyacınız var.

IRK SEÇİMİ

Irk seçimi için dört ırk önerebiliriz. Breton ve High Elf öncelikli seçilen ırklar. Nedeni ise yüksek magicka pasifleri. Bir Healer’ın bütün yetenekleri magicka (mana diyelim anlayın) harcar. Dolayısıyla magicka’nızın yüksek olması şart. Breton ve High Els ırkının her ikisi de önemli magicka pasiflerine sahip. Üçüncü ırkımız ise Argonian ırkı. Bu kertenkele adamların belki magickası biraz daha düşük ama fazladan healin (şifa) pasifleri var. Yani aynı tuşa basan bir argonian daha fazla şifa dağıtır ama bir Breton ya da High Elf o tuşa daha fazla sayıda basabilir. Şunu da ekleyelim. Morrowwind ile birlikte gelen patch sonrasında kaynak kullanımı oldukça önemli bir hal aldı. Bu yüzden yüksek magicka her halükarda çok önemli. Bu yüzden Argonaian’ları çok aşağıda düşünmeyelim ama Breton ve High Elf’lerin biraz daha öne çıktıklarını da belirtelim. Breton ile High Elf arasındaki fak ise Breton’un büyü direncinin daha yüksek, High Elf’in ise elemental vuruşlarının daha güçlü olması. Yani biri hayatta kalma oranı daha yüksek bir healer, diğeri ise daha çok hücumcu bir healer kurmak için uygun. Argonian’ların da iyi birer survivor (hayatta kalan) olduklarını belirtelim. Dördüncü ırkımız ise Dark Elf. Bildiğiniz üzere Elder Scrolls Online’da vampir veya kurtadam olabiliyorsunuz. Vampir olduğunuz zaman ateşe karşı daha dayanıksız oluyorsunuz ama Dark Elf’lerin de özellikleri ateşe dayanıklı olmaları. Dolayısıyla dengeleyen bir sınıf. Üstelik Breton ve High Elf kadar olmasa da magicka pasifleri de var. Peki vampir olmakla Helaer olmak arasındaki durum nedir derseniz. Bazı vampir yeteneklerinin healer özellikleri taşıması diyebiliriz. Şu ana kadar bu özellikleri test etmedik ama ileride böyle bir build’ı da sayfamıza taşımayı düşünüyoruz.

SKILLER

Pekala sınıf ve ırk seçimi üzerine bilgilerimizi paylaştık. Bizim karakterimizin bir Argonian Templar olduğunu da belirttikten sonra en önemli kısma skill barımıza ve hangi skilleri geliştireceğimize bir göz atalım

ANA BAR

Silah: Restoration Staff

1- Inner Light (Mage Guild Skill Line- Magelight Morph’u)

Klavye ile oynuyorsanız 1 ve 5’e daha az kullandığınız ya da pasif özellik oln skilleri koymanızı tavsiye ederiz. Inner Light da böyle bir pasif. Inner Light’ı alabilmeniz için Mage Guild skillerini açmanız ve level olarak da ilerlemeniz gerekiyor. İlerlemek sadece bu skilli açmak için değil, aynı zamanda o skill sayesinde gelen pasifleri de artırmak için önemli. Inner Light, hiç basmayacağınız ama hep orada duracak olan bir skill. Hem maksimum magickanızı hem de büyü krit’inizi (spell critical) artırıyor. Internet üzerinde incelediğim araştırmalarda “ya bu çok mu önemli” şeklindeki bütün tartışmalar “evet önemli” şeklinde sonuçlanmış. ESO’da patchler (yamalar) ile her şey değişebiliyor ama şu an için Inner Light hala her magicka build’de kullanılan bir yetenek. ESO’da healing’in de kritik vuruş gibi critical healing içerdiğini belirtelim. Yani yüzdenize ve pasiflerinize göre bir seferde normalden daha fazla şifa dağıtabiliyorsunuz.

2- Breath of Life (Restoring Light Skill Line – Rushed Ceremony Morph’u)

Breath of Life’dan yukarıda bahsettik. Kendinizin artı 28 metre içerisinde sağlığı en düşük bir kişinin yüksek oranda sağlığını arttırıyor. Özellikle 4 kişilik dungeonlarda tek başına bile yetebilecek bir skill. 12 kişilik triallarda belki kullanmamayı tercih edebilirsiniz. Ama en düşük sağlıklı kişiyi iyileştirdiği için yine de önemli. Üstelik sizi sizden başka muhtemelen koruyan yok. Healer ölürse herkes ölür.

3- Healing Springs (Restoration Staff Skill Line – Grand Healing Morph’u)

Can kurtaranınız, her şeyiniz bu healing springs. Bulunduğunuz yerden 28 metre uzaklığa kadar hedefi olan ve 8 metre yarıçapında bir çemberde bulunan herkesi iyileştiren bir yetenek. Dikkatinizi çekmiştir. Silahınız olan Restoration Staff’a ait bir yetenek. Yani sınıfınız ne olursa olsun kullanabildiğiniz bir yetenek. Özellikle triallarda çok işe yarıyor. Üstelik bir kısım magickanızı da geri getiriyor. Ayrıca önemli bir not: Tecrübelerimizden gördüğümüz kadarıyla ultimate yeteneğinize en hızlı ulaşmanın yollarından birisi bu yeteneği kullanmak. Traaillarde ultimateler çok önemli bu yüzden Healing Springs de çok faydalı.

4- Mutagen ( Restoration Staff Skill Line – Regenration Morph’u)

Başlarda biraz es geçtiğim ama sonra da çok alıştığım bir skill. Özellikle negatif efektleri kullanmak için iyi bir skill. Kendi canınızda sorun yokken Breath of Life yerine bu yeteneği kullanabilirsiniz. Yakınızdaki iki kişiye kısa etkili değil ama 20 saniye boyunca geçerli bir şifa sağlıyor. Üstelik bir negatif efekti de kaldırabiliyor. Bazıları negatif efekti kaldırmayan ama daha çabuk ve daha etkili iyileştirme sağlayan Rapid Regeneration Morph’unu tercih ediyor. Kullanımınıza göre her ikisi de iyi tercihler.

5- Combat Prayer (Restoration Staff Skill Line – Blessing of Protection Morph’u)

Combat Prayer bir support (destek) skilli. Diğer oyuncular canhıraş düşmana saldırırken siz de arkalarında durup onlara Combat Prayer skilli ile ekstra güç kazandırıyorsunuz. Sadece damagelerini yükseltmekle kalmıyor dirençlerini de artırıyorsunuz. Olmazsa olmaz bir skill diyebiliriz.

ULTIMATE: Aggresive War Horn (Alliance War Skill Line – War Horn Morph’u)

Triallarda hem Tankların hem de Healerların kullandığı ana ultimate skill. Adı üzerinde bir savaş borazanı çalıyorsunuz ve ekibinize 30 saniye gibi uzun bir süre boyunca fazladan yüzde 10 Magicka,Stamina ve Health sağlıyorsunuz. Dikkat edin, birisi War Horn’u kullandıysa, 30 saniyeyi düşünerek kendinizinkini kullanmak için biraz bekleyin, yoksa boşa gider.

İKİNCİ BAR

Silah: Destruction Staff (Fire Staff)

1- 1- Inner Light (Mage Guild Skill Line- Magelight Morph’u)

Bu skilli burada da tutuyoruz. Yine de bazı durumlarda değiştirilebilir. Alternatif skillere de aşağıda yer vereceğiz.

2- Breath of Life (Restoring Light Skill Line – Rushed Ceremony Morph’u)

Dediğimiz gibi Breath of Life, sizi hayatta tutacak skill. Bir acil durum düğmesi gibi düşünebilirsiniz. Bu yüzden şahsen her iki barda da yer veriyorum.

3- Elemental Drain (Destruction Staff Skill Line – Weakness to Elements) Morph’u)

İkinci barımızda yer alan silahımız Destruction Staff , hızlıca yapılan dungeonlarda sizin de hasar vermenizi sağladığı gibi (ki gayet iyi hasar da verebilirsiniz), destek özellikleriyle de size ve grubunuza yardımcı oluyor. Elemental Drain’i boss ile çarpışırken Boss’a gönderin. Ekibiniz ondan can aldıkça bu hem size hem arkadaşlarınıza magicka olarak geri dönecek. Üstelik Boss’un büyü direncini de düşürüyor. Tam bir Win & Win skilli. Hem siz kazanıyorsunuz, hem arkadaşlarınız. Elbette bunu başka magicka build’ler de yapabilir ama genelde healer’dan beklendiğini belirtelim.

4- Mystic Orb ( Undaunted Guild Skill Line – Necrotic Orb Morph’u)

Bu skilli, undaunted levelınızı arttırarak açabiliyorsunuz. Dolayısıyla edinene kadar biraz dungeon yapmanız gerek. Özellikle triallarda aranan bir skill. Çevreye saçtığınız orblar (baloncuklar) ile oyunculara ekstra magicka sağlıyorsunuz. ESO’da bildiğiniz üzere sinerji denilen bir olay var. Orb’ların bir etkisi de sinerji etkisi sağlamaları. Bazı kıyafet setleri sinerji ile avantaj sağlıyor ve bu setler de triallarda daha çok kullanılıyor. Mystic Orb’u daha çok bir trial skill’i olarak düşünün. Dungeon’larda çoğu zaman boşa giderler. Bu skillde Morph konusu biraz tartışmalı. Birçok healer, sağlık dağıtan Energy Orb Morph’unu tercih ediyor. Morrowwind patchi öncesinde genel kullanım Tank’ın Mystic Orb, Healer’ın Energy Orb kullanması yönündeydi. Ancak Tanklar artık bütün ağırlıklarını Health özelliğine veriyor ve sürekli Mystic Orb basmaları artık daha zor. Bu yüzden bir healerın Mystic Orb, bir healerın Energy Orb kullanması muhtemelen şu an en çok tercih edilen sistemdir.

5- Extended Ritual (Resoring Light Skill Line – Cleansing Ritual Morph’u)

Boss dövüşüne başlarken ilk olarak bu skilli kullanıyorum, sonra Elemantal Drain, sonra şifa dağıtma. Bu skilli, yatağı serme diye tanımlayabiliriz. Özellikle Extended Ritual’i  Tank’ı merkeze almaya çalışarak kullanın. Süresi geçince de aynı şeyi yinelemeye çalışın. Bu skill hem uzun süreli hem de geniş bir alanı kaplayan bir skill ve kötü etkileri ortadan kaldırmaya yarıyor. Ayrıca örneğin Spell Power Cure setiniz var. Extended Ritual’i kullandığınız zaman bazı arkadaşlarınızın hemen mor bir ışıkla çevrelendiğini göreceksiniz. Yani belirtilen özelliğinin yanında set bonusunuzun da aktifleşmesini sağlıyor.

ULTIMATE: Solar Prison (Dawn’s Wrath Skill Line – Nova Morph’u)

Bu Ultimate’i buraya şu an aktif olarak kullandığımız ultimate olduğu için yazıyoruz ve gerçekten etkili de bir ultimate ama farklı bir altertafiniz varsa değiştiredebilirsiniz. Örneğin Mages Guild Ultimate’i ekstra magicka için ana bara eklenip, ikinci barda Agressive War Horn kullanabilirsiniz. Etkili bir yöntem olabilir. Peki Solar Prison ne yapıyor. Kalabalık düşmanlı dövüşlerde arkadaşlarınız sor durumdayken Solar Prison’ı kullanın. Bu özellikle düşmanlara zarar verdiği gibi onları sersemletiyor ve zarar verme oranlarını düşürüyor.

ALTERNATİF SKILLER

Oyunda her dungeon ya da trial farklı özellikler istediği gibi, takım arkadaşlarınızın da özel ihtiyaçları olabiliyor. Farklı durumlara ve koşullara karşı hazırlıklı olmanızda fayda var. O yüzden bu skilleri gerektiği yerde yukarıdaki skillerle değiştirebilirsiniz. Tavsiyemiz birinci barı hiç değiştirmeden ikinci barda inner light, breath of life ve mystic orb skillerinin yerine duruma göre ve deneyimleriniz ışığında kullanmanız. O halde geçelim skillere:

Repentance (Restoring Light Skill Line – Restoring Aura Morph’u)

Elder Scrolls Online’da daha yüksek rakamlara ulaştığı için Stamina Damage Dealer sayısı da bir hayli fazla. Üstelik Tank’ların da staminaya ihtiyacı var. Repentance, takım arkadaşlarınıza stamina desteği sağlıyor ama bunun için ölüleri kullanıyor. Dolayısıyla etrafta ceset sayısı çok olduğunda Repentance’i kullanarak savaşmaktan yorgun düşen arkadaşlarınıza önemli bir destek sağlayabilirsiniz. Eğer ekipte bir Stamina Templar varsa ve bu skilli kullanıyorsa, siz başka bir skill ile değiştirmeyi tercih edebilirsiniz. Çok aranan bir skilldir, ikinci barda yer verebilirsiniz, her halükarda mutalaka cebinizde olsun.

Puncturing Sweep (Aedric Spear Skill Line – Puncturing Strikes Morph’u)

Aedric Spear Skill Line’dan hiç skill yazmadık ama bu skill line’ı da level 50’ye getirmeniz gerekiyor. Bu size ekstra pasifler sağlayacak. Bu yüzden Puncturing Sweep’i kullanabilirsiniz. Yakın ve kalabalık dövüşlerde mistik bir mızrakla dövüşmenizi sağlayan skilli dungeonlarda dövüşmek için kullanabilirsiniz. Blazing Spear (Spear Shards Morph’u) da bu skill linedaki diğer kullanılabilecek skill. Sinerji sağlaması açısından da bir artısı var.

Purge (Alliance War Skill Line)

Özellikle Morrowwind ile gelen yeni trail Halls of Fabrication’da kullanılması tavsiye ediliyor. Kendinizle birlikte iki kişinin üzerinde negatif efekti (kanama, zehirlenme) kaldırıyor. Effecient Purge Morph’u daha az magicka isterken, Cleanse Morph’u ayrıca sağlık veriyor. Hangisinin daha etkili olduğunu test etmeden söylemek zor. Halls of Fabrication’da ilk Boss dövüşünde bir Healaer’ın iki saniyede bir bunu kullanması tavsiye ediliyor. Dolayısıyla bu skill de mutlaka cebinizde bulunsun.

Force Pulse (Destruction Staff Skill Line – Force Shock Moprh’u)

Tek hedefe zarar vermek için ana skilliniz. Hem dungeonlarda hem de oyunda görevleri yaparken kullanacağınız ana skill. Tek hedefe yüksek zarar ve stelik oldukça uzak mesafeli.

Pulsar (Destruction Staff Skill Line – Impulse Morph’u)

Çok hedefe zarar vermek için ana skilliniz. Puncturing Sweep ile kıyaslanabilir. Her ikisi de kullanılabilir. Unutmayın Destruction Staff’ını Fire Staff ise tek hedefe daha çok zarar verir, Lighting Staff ise çok hedefe. Koşullara göre bu ayrıntıyı da gözden kaçırmayın.

Elemental Blockade (Destruction Staff Skill Line – Wall of Elements Moph’u)

Yine çok hedefin olduğu yerde düşmanlarınıza bir ön etki yapmanızı sağlar. Zemine silahınıza göre ateş, elektrik ya da buzdan bir etki yaparsınız, sonra da ana hücum skillerinizle ekstra zarar verirsiniz. Açıkçası Healer için çok elzem bulmuyorum ama yine de çok tercih edilen bir skill.

ALTERNATİF ULTIMATE’LER

Elemental Rage (Destruction Staff Skill Line – Elemental Storm Morph’u)

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Solar Prison iyi bir ultimate ama farklı alternatifler de kullanabilirsiniz. Bunlardan birisi de Elemantal Rage, yine yüksek zarar veren ve staffınızın türüne göre (Fire,Lightning, Ice yani Ateş, Elektrik ve Buz) etki yapan bir ultimate. Beğenilen ve kullanılan da bir ultimate.

Shooting Star (Mage’s Guild Skill Line – Meteor Morph’u)

Sadece ana barınızda tutup ekstra magicka edinmenizi sağlayacak bir alternatif. Barınızda duran her Mage’s Guild skilli için yüzde 2 ekstra magicka ve yüzde 2 ekstra magicka recovery (yenileme) edinirsiniz. ESO’da yüzde 1’lerin bile önemli olduğunu hatırlatalım.

Light’s Champion (Restoration Staff Skill Line – Panacea Morph’u)

Bu ultimate’i çok fazla test etmedik ama solo görevlerde de ciddi bir destek gücünüz olabilir. Yalnızca bir kişiyi etkileyen (siz ya da bir arkadaşınız) bu ultimate hem aldığınız zararı hafiletiyor hem de vuruş gücünüzü arttırıyor.

SET SEÇİMİ

Set seçimi verirken önce kolay edinebileceğiniz setlerle bir başlangıç komibi yapacağız. Sonra şu an kendi kullandığımız optimal set kombinini vereceğiz, en son olarak da bu optimal kombinin üzerine geliştirmek için kullanabileceğimiz setleri vereceğiz.

Öncelikle şunu akılda tutalım. 7 parçadan oluşan giysilerimizi 6 light 1 heavy olarak kullanmayı ideal buluyoruz. 7 light parçadan oluşan bir set savunmanızı oldukça zayıf bırakır. Medium parça ise biraz anlamsız kalır. Undaunted pasifinin etkisi olsa bile 6 light 1 heavy’i optimal buluyoruz.

Başlangıç seti

Başlangıç için craft edilebilen setlerden olan Armor of the Seducer (Kısa adıyla Seducer), parçaları Eastmarch haritasında düşen ve Guild Trader’lardan da uygun fiyata alabileceğiniz Stendarr’s Embrace seti ile başlayabilirsiniz. 5x Seducer 5x Stendarr ile birlikte 1x Kena (Heavy) kullanılabilir. 2 parçalık maske setlerinden olan Kena’yı başta omuz parçası olarak (Undaunted Key’ler ile) edinebilirsiniz. Veteran Dungeon yapmaya başladığınızda Magicka katkısı olan tek parça bir heavy maskeyi de kullanabilirsiniz. Örneğin kolay bir dungeon olan Crypt of Hearts 1’i veteran modda oynayarak Ilambris edinebilirsiniz.

Yani 5x Seducer, 5x Stendarr ve 1x Ilambris (Head) ya da Kena (Shoulder) başlangıç için iyi bir kombin olacaktır. Kena’yı Head için başlangıçta önermememizin sebebi edinmesinin zor olması.

Orta seviye seti

Artık Dungeon’lar bir alışkanlık oldu ve farmlama evresine geçtiniz diyelim. İlk hedefiniz Worm’s Raiment (kısa adıyla Worm) seti olmalı. Size yüksek magicka sağlayan set, 12 kişiye kadar ekibinizdeki herkesin magicka harcama tutarını da yüzde 4 düşürüyor. Eskiden bu oran yüzde 5’ti ama düşürüldü. Yine de Worm set seti hala tercih ediliyor. Worm seti ile birlikte White Gold Tower dungeonından farmlayabileceğiniz Spell Power Cure seti de her healer da olması gereken bir set. Sağlıkla birlikte arkadaşlarınızın vuruş gücünü de arttırmanızı sağlıyor. 11. parça olarak yine heavy omuz ya da başlık olmak üzere tek parça bir maske seti kullanıyoruz. Head (Başlık) kullanmanın avantajı, daha fazla sağlık gücü sağlaması. Şu an healerımızda kullandığımız başlık Ilambris-heavy-infused. Kena-Heavy-Infused edindiğimiz gün, bu başlıkla değiştireceğiz.

O halde setimiz: 5x Worm, 5x Spell Power Cure ve 1x Ilambris (Head-Heavy)

Üst seviye setler

Yukarıda verdiğimiz orta seviye set ile birçok dungeonı ve trialı tamamlamanız mümkün ama bu seti de geliştirebiliriz. Bir kere şunu söyleyelim. Worm seti 12 kişiyi de etkileyen bir set ama yalnızca bir kişide olması yeterli. Spell Power Cure ise 6 kişiye kadar etki ediyor. Dolayısıyla iki healerda da olmasında fayda var.

Bu setlerin üstüne gidebilecek, zaman zaman değiştirebileceğimiz ya da yerlerine koyabileceğimiz setler ise şunlar:

Twilight Remedy: Maw of Lorkhaj trialından elde edilebilen bir set. Spell Power Cure ya da Worm ile birlikte kullanabilirsiniz. 3 parça bir araya geldiğinde, dungeon ve trial canavarlarından aldığınız hasarı düşürüyor ama daha önemlisi 5. parça bonusu. Şöyle ki: 5. parça bonusu sizin potansiyel sinerji olarak ortaya attığınız bir özelliğinizi başka bir arkadaşınız sinerjiye dönüştürürse hem yüksek oranda sağlık ediniyor hem de 10 saniyeliğine yüzde 12 oranında fazladan güç kazanıyor. Yani sürekli Mystic Orb ya da Energy Orb kullandığınızı düşünün, bu durumda arkadaşlarınız sürekli sağlık ve ekstra güç kazanacaklardır. Tabii onların da bu baloncukları es geçmemeleri gerekiyor.

Infallible Mage: Craglorn’da yer alan üç trialdan elde edebileceğiniz bir set. Size biraz daha hücum özellikleri katan bir set. 3 parça bonusu trial ve dungeon canavarlarına verdiğiniz zararı arttırıken, 5 parça bonusu ise düğmeye basılı tutarak yaptğınız (charged) atağa dayanıyor. Bunu yaptığınız zaman düşmanın direncini düşürüyorsunuz.

Healing Mage: Mending olarak da anılan ve Aetherian Archive trialından edinebileceğiniz bu set şifa dağıtma gücünüzü yüzde 2 arttırıken, ayrıca düşmanlarınızın silah gücünü de düşürüyor. Yine de çok güçlü bir alternatif olduğu söylenemez.

Inventor’s Guard: Morrowind ile birlikte gelen The Halls of Fabrication trialından edinebileceğiniz bu yeni set ise yine sizin trial ve dunegon canavarlarından alacağınız hasarı indirirken, tıpkı Healing Mage setindeki gibi şifa dağıtma oranınızı yüzde 2 artıyor. 5 parça bonusu ise ultimate özelliğinizi kullandığınızda size en yakın iki arkadaşınızın da trial ve dunegon canavarlarından edindikleri hasarı 10 saniye oranında düşürüyor.

O halde bölüm sonu için bizim çıkarımımız: 5x Spell Power Cure, 5x Twilight Remedy ve 1x Kena şeklinde. Worm setiniz de cebinizde olsun. Maelstrom Arena’dan edineceğiniz Restoration Staff önemli özellik katsa da bu durumda ya iki setten birinde 5 parça bonusundan ya da ekstra heavy parçadan (Kena, Ilambris vb) vazgeçmeniz gerekiyor. Maelstrom Restoration Staff, büyü krit’inizi arttırken, critical healing yaptığınızda magickanızı da yineliyor. Güzel özellik, ama hayatta kalmayı tercih ederim.

TRAIT’LER NASIL OLMALI?

Elder Scrolls Online’da bildiğiniz üzere hem silahların hem de kıyafet parçalarının trait (nitelik) dediğimiz özellikleri var. Healer için önerimiz şu şekilde:

Büyük parçalar olarak geçen Head, Chest ve Legs (Baş, gövde ve bacaklar) için Infused; küçük parçalar olarak geçen diğer dört parça için ise Divine. Silahlara gelirsek; Restoration Staff için Defending öncelikli tercih, Powered ve Precise da diğer tercihler olabilir. Precise’ı i,kinci sırada sayabiliriz. Destruction Staff için ise tercihimiz Sahrpened. Precise yine ikinci tercih olur.

ENCHANT NASIL OLMALI?

Biz şöyle yaptık: Bütün parçalarda Maximum Magicka (Truly Super Glyph of Magicka) ama bir büyük parçada Prismatic Defence kullandık. Yüzük ve madalya için ise tercihiniz Magicka Recovery olmalı. Magicka kullanımını düşüren Cost Reduction ile kıyaslanan bir testte Magicka Recovery’nin daha iyi sonuç verdiğini okuduk, o yüzden 3 jewelry parçada da bu kullanılabilir, isterseniz birine spell damage (zararı arttırmak için) ekleyebilirsiniz. Silahlar için de magicka geri dönüşümü sağlayan Absorb Magicka’yı tercih etmenizde fayda var.

CHAMPION POINTS NASIL OLMALI?

Burayı Alcast’ın sitesinden aynen alıyoruz. Biz henüz 630’a ulaşmadık ama üç aşağı beş yukarı benzer bir gidişatımız var.

The Apprentice

100 Blessed, 100 Elfborn, 10 Spell Erosion

The Lover

100 Arcanist, 64 Tenacity

The Tower

46 Warlord

The Lady

49 Hardy, 49 Elemental Defender, 48 Thick Skinned

The Steed

61 Ironclad, 3 Spell Shield

YEMEK NE KULLANMALI?

Double Bloody Mara. Hem sağlığınızı hem de magickanızı iki saat süreyle en yüksek oranda arttıran içecek. Çoğu kişi daha ucuz alternatiflere gidiyor pahalı diye ama bence hiç de pahalı değil. Her magicka build’imde Double Bloody Mara’yı kullanıyorum.

POTION OLARAK NE KULLANMALI?

Essense of Spell Power: Magicka recovery ile birlikte spell gücünüzü ve krit gücünüzü de arttıran üç özelliklileri seçin. Şunu da ekleyelim, kendiniz yapmakla uğraşmayın, Guild Trader’larda tuhaf bir şekilde maliyetinden daha ucuza satılıyor. Üç beş trader gezseniz bulursunuz.

POISON KULLANMALI MI?

Eskiden bu sorunun cevabı hayırdı ama dediğimiz gibi Morrowind ile bazı şeyler değişti. Magicka emen poisonlar artık kullanılıyor. Ne kadar faydalı bilmiyoruz henüz ama test etmekte fayda var.

MUNDUS STONE

Biz Magicka Recovery sağlayan The Attronarch’ı kullanıyoruz. Alternatif ise spell kritinizi arttıran The Thief.

ATTRIBUTES

64 Magicka 0 Health 0 Stamina

diyelim ama örneğin 5 Health deseniz de olur. Önemli olan en az 17-18k Health’inizin olması.

Oyunda bu attributes, skill ve champion point’leri istediğiniz zaman değiştirebildiğinizi unutmayın.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın