19th Ave New York, NY 95822, USA

Formula E, Porsche ve Mercedes ile uçacak!

formula e porsche

Gün geçtikçe popülerliğini artıran Formula E, Porsche ve Mercedes’in de katılımıyla bütün dikkatleri üzerine çekecek

Elektrikli araçların yarıştığı Formula E, gün geçtikçe popülerliğini artırıyor. Beş yılı geride bırakan ve yalnızca araçlarıyla değil, farklı kurallaryla da dikkat çeken organizasyon yavaş yavaş motor sporları dünyasında yerini daha sağlamlaştıracak gibi gözüküyor. Halihazırda Jaguar, Nissan, Audi, BMW gibi motor dünyasının devlerinin dahil olduğu Formula E’ye altıncı yılında Mercedes ve Porsche de katılacak. Büyük firmalar, Formula E’de bir anlamda elektirkli araçların üst limitlerini, yarışmacı bir ortamda test etme imkanı buluyorlar.

Formula 1’den farkları neler

Formula E’nin, Formula 1’den en temel farkı doğal olarak araçların elektrikli araçlar olması. Benzinle değil, batarya ile yol alıyoruz ve bataryaların da kurallar dahilinde belli sınırları var. Çoğu yarışmacı, yarışı batarayasının bitimine yakın bitiriyor. Son düzlükte bataryası biteni de gördük, ki bu da yarışmanın bir cilvesi. Araçlar elektrikli olduğu için, görüntüleri benzese de sesleri oldukça farklı. Bazen yarışanlar oyuncak arabalarmış gibi hissediyorsunuz. En önemli kurallardan birisi fan boost kuralı. İzleyicilerin oylarıyla seçilen sürücü, belli bir süreliğine (örneğin 5 saniye) motor gücünü arttırabiliyor. Bu da geçişlerin daha çok yaşanmasına vesile oluyor.

Hem markalara hem sürücülere fırsat

Formula 1, bütün eleştirilere rağmen, seyirci çeken, ağırlığı tartışılmayan bir organizasyon. Ancak Netflix’in Formula 1: Drive to Survive isimli belgeselinde de gördüğümüz üzere oldukça acımasız bir organizasyon. İyi takımda olanın sıklıkla kazanabildiği, orta sıralarda hataların, büyük kayıplara yol açtığı, bazı takımların ise sırf yarış bitirebilmek için yarışabildiği bir durum var ortada. Belki küçük takımlardaki çok yetenekli pilotlar araçları yüzünden kendilerini gösteremiyorlar. Dolayısıyla bu spora bir alternatif gerek. Elbette Formula 2 cepte ama o bile yetersiz sayılır. Formula E ise hem motor üreticilerine yeni bir amaç sağlıyor hem de sürücülere hem benzer hem de farklı koşullarda kendilerini gösterme şansı sunuyor. Formula 2’den Formula 1’e geçişlere alışığız ama artık Formula E’de sürücülerin gidip geleceği bir yer olacak. Örneğin Romain Grosjean’ın önümüzdeki yıl büyük ihtimalle Formula E’de yarışacağı konuşuluyor. Böylece sürücülerin bir görünüp bir kaybolmaları yerine yeni hikayelerinin yazılacağı yeni bir mecramız oluşuyor.

Extreme E’ye dikkat

Formula E, Formula 1’in bir alt ligi olmak yerine, yanı sıra giden bir benzer lig olacak gibi duruyor. Ferrari ve Red Bull şimdilik Formula E’ye çok ilgi göstermeseler de mevcut takımlar, şampiyonaya yeterli rengi katacak kadar kaliteliler. 21. yüzyılda elektikli araçlara olan ilgi her geçen gün artacak. Yarın belki elektirkli bisikletlerin yarıştığı araçlar da izleyeceğiz. Moto GP’nin elektrikli alternatifi Moto E de hayatına başlıyor. Her dalın bir de elektirklisi gelebilir, ancak bunların ne kadar başarılı olacağını muhtemelen organizatörlerin başarısına ve seçimlerine bağlı olacak. Önümüzdeki yıl başlaması beklenen Extreme E, bir hayli ilgi çekebilecek bir potansiyele sahip. Extreme E’de Outdoor tarzı elektrikli araçlar, en zor şartlarda yarışırken, iklim değişikliğinin sonuçlarına da dikkat çekilmeye çalışılacak.

bir yorum bırakın