19th Ave New York, NY 95822, USA

Funko Pop’un önlenemeyen yükselişi

funko pop

Artık her yerde karşımıza çıkan Funo Pop figürleri, piyasaya bir salgın gibi yayılıyor. Funko’nun hikayesine ve başarısnın sırrına yakından bakalım

Bugünlerde oyuncak mağazalarını, oyuncak da satan kitabevlerini vs. gezen birçok kişi şu koca kafalı karakterlere rastlamıştır. Neyden bahsettiğimi anladınız bile değil mi? Game of Thrones’dan Marvel’e, Doctor Who’dan Star Wars’a aklınıza eğlence dünyasına dair ne geliyorsa, o dünyaya ait karakterleri Funko Pop figürleri olarak görmeniz mümkün. Yalnızca popülerliği en üst düzeyde olanlarla da bırakmıyorlar işi. Örneğin, başka hiçbir yerde oyuncağını görmenizin pek mümkün olmadığı Orphan Black dizisinin karakterleri bile Funko Pop külliyatında mevcut. Funko Pop, yeni nesil bir tür salgın gibi. Bu gidişle yavaş yavaş herkesin odasında bir Funko Pop karakteri göreceğiz. Funko Pop koleksiyoncularının türemesi de mümkün. Peki nedir bu Funko Pop? Nereden çıkmıştır? Başarısının sırrı nerededir? Gelin birlikte bakalım.

Kurucusu bir T-Shirt tasarımcısı

Funko, 1998 yılında bir t-shirt tasarımcısı olan Mike Becker tarafından kuruldu. Oyuncaklara oldukça düşkün olan Becker’in kendi figürlerini yaratma isteğiyle ortaya çıkan Funko, ilk başlarda Popeye, Dick Tracey ve General Mills karakterlerinin lisanslarına sahipti. 2005 yılına gelindiğinde Becker, artık şirketle fazla ilgilenmiyordu. Ancak tam bu noktada devreye şirketin bugün CEO’luğunu yapan Brian Mariotti girdi. Adeta bir altın madeni bulmuş gibi olaya el koyan Mariotti ile birlikte Funko da altın çağına girdi. Şirket Green Lantern, Batgirl, Batman gibi DC Comics karakterlerinin lisanslarını alarak 2010 yılında büyük bir atılım gerçekleştirdi. DC, Marvel ve Star Wars gibi üç devin lisanslarının alınmasıyla da artık turbo moda geçmiş oldular. Bu üç devin lisansları alınca, diğer ürünlerin lisanslarını almak da artık onlar için çok kolaydı. Son rakamlara göre Funko, 180’in üzerinde markanın lisanslı ürün kullanım hakkına sahip.

Yılda 40 milyon dolar kazanıyor

Washington merkezli Funko, bugün itibariyle yılda 40 milyon doların üzerinde ciroya sahip. Bu rakamın her yıl arttığını da sadece gözlemle bile söyleyebiliriz. 40 milyon doların 28 milyon doları da Funko Pop figürlerinden elde ediliyor. Zaten bu serinin popülerliği sebebiyle Funko, daha çok Funko Pop diye anılıyor. Şirketin CEO’su Brian Mariotti, işin püf noktasının, bir karakterin hangi marka ya da hangi diziye ait olması değil, öyle veya böyle bir fenomen olarak görülmesi olduğunu, kendilerinin de bu fenomenleri bir hobi ürününe çevirdiklerini söylüyor. Yani Funko, eğlence dünyası içinde insanların kendileriyle özdeşleştirebilecekleri karakterleri yakalayıp, sizin karşınıza Funko etiketiyle çıkarıyor. Üstelik bunu yaparken, yalnızca günümüzün karakterlerini değil, 70’lerin, 80’lerin karakterlerini de çıkarıyor. Siz de bir markette Funko Pop karakterleriyle karşılaştığınızda “Aaa Ned Stark” ya da Aaa E.T.” diyorsunuz. Funko’nun başarısının sırrı tam da sizin bu ünleminizde yatıyor.

Limited Edition’lara dikkat

Funko Pop figürlerinin ortak özellikleri hepsinin koca kafalı olmaları. Gözleri de genellikle iri gözler. Funko, karakterleri yalnızca bu Pop figürler olarak satmıyor. Funko etiketiyle anahtarlık, kupa gibi ürünler de bulabilirsiniz. Tabii onlarda da şekiller benziyor. Funko Pop figürleri arasında sınırlı sayılarda basılanlar olduğunu da belirtelim. Örneğin Limited Edition (Premium) Groot, 5 bin adetli olarak piyasaya sürüldü. Bu sınırlı sayıdaki figürlerin sayısı 500 ile 5 bin arasında değişiyor. Her ürünün kutusunda da kendi numarası mevcut. Dolayısıyla bu sınırlı sayıda Funko Pop figürlerini takip etmenizi ayrıca tavsiye ederiz. Bir de Ecxlusive ürünler var. Onlar da içinde süpriz ürünlü kutulardan oluşuyor. Her kutuda bir Exclusive Pop figür var. Beraberinde ise kupa, atkı, t-shirt gibi diğer funko ürünleri bulunuyor. Youtube’da Funko Unboxing yazarak aratırsanız neden bahsettiğimizi tam olarak anlayabilirsiniz.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın