Ana sayfa » Madde madde hatıra para koleksiyonculuğu

Madde madde hatıra para koleksiyonculuğu

hatıra para koleksiyonculuğu

Hatıra para koleksiyonculuğu ile, hem koleksiyon zevkini yaşayabilir, hem de günü geldiğinde yatırımlarınızın karşılığını alabilirsiniz.

Hatıra para koleksiyonculuğu, Türkiye’de bir türlü beklenen düzeye çıkamayan ancak dünya genelinde oldukça yaygın bir koleksiyonculuk türü. Ülke darphanelerinin her yıl bir program çerçevesinde yayınladığı sınırlı sayıda özel paralardan oluşan hatıra paralar, o ülkenin değerli isimlerine, tarihi ve doğal zenginliklerine ya da o yıl o ülkede gerçekleşen önemli bir olaya göre hazırlanabiliyor. Şimdi madde madde bu özel koleksiyonculuk türüne dair kendi izlenimlerimizi ve bilgilerimizi yazalım.

 • Türkiye’de Darphane’nin hazırladığı hatıra paralar genel olarak altın, gümüş, bakır ve bimetal olmak üzere dört farklı şekilde basılıyor. Zaman zaman bazı ürünler set olarak da satılıyor.
 • Türkiye’deki hatıra paralar içerisinde en karlı olanları kuşkusuz 2 tl’ye satılan bimetal paralar. Ancak bu bimetal paraların son zamanlarda baskı adedinin arttırıldığını ve bunun da kar oranını azaltabileceğini düşünebiliriz. Yine de bu ürünlerde zarar etmeniz neredeyse imkansız. Dolayısıyla darphanenin sitesini takip ederek ya da üye olarak, bu paraları çıktığı anda adetli olarak almanızı tavsiye ederiz.
 • Gümüş, altın ve bakır paralar malesef yeteri kadar kazandırmıyor. Bunda değerli metallerin fiyatlarının artıp artmaması da etken. Ancak burada bir ayrıntı var. O da şu ki, bu ürünlerin aslında Türkiye’de alıcısı yok ama yurtdşı için aynı şeyi söyleyemeyiz. Biraz takip ederseniz ebay’de hangi fiyatlara satıldığını görebilirsiniz. Dolayısıyla fiziki ya da sanal, yurtdışına satış yapma şansınız varsa yine yeterince kar edeceksinizdir.
 • Bazı hatıra paralar hiç beklenmedik anda değerlenir. Beklenmedik derken, elbette yatırımcısı bunu ön görebilir. Özellikle kişiye özel hatıra paralarda bu daha fazla görülebiliyor. Leyla Gencer, Obama gibi isimler için basılan hatıra paraların iyi fiyatlara satıldığı görülmüştür. Ayrıca gümüşün ve altının artması da doğrudan fiyatları etkiliyor.
 • Hatıra paralar, sınırlı sayıda basılır. Darphane, genel olarak gümüş ve altın paraları 2000, bronz paraları ise 3000 adet basmaktadır. Bütün ürünler iki sene boyunca satışta kalır. Satıştan kaldırıldıklarında bu ürünlewrin kaçar adet satıldığı da belli olmuş olur. Genelde bu rakam 500 ila 1000 arasındadır. Bu rakamlar, yurtdışındaki örneklere göre oldukça düşüktür. Dolayısıyla iyi bir tanıtımla bu ürünlerin değerleri de yukarı çıkarılabilir. Bu konuda ciddi bir eksiklik olduğu ortadadır.
 • Darphane, hazırladığı paraları bazen belli başlıklar altında satıyor. Deniz Fenerleri Serisi, Kadın İlklerimiz Serisi gibi. Hatıra para satın alırken, bu serileri takip etmek de önemli olabilir. Seriler tamamlandığında, hepsi bir arada daha değerli olmalarını sağlayacaktır. Çünkü bu seriler, yıllara bölünerek satılıyor. Yani bir serinin tamamlanması birkaç yıl alabiliyor. Bu da yalnızca takip edenlerin, o seriyi tamamlayacağı anlamına gelir.
 • Bir başka mesele paraların baskı kalitesi ve tasarımlarındaki başarıdır. Bu konular, özellikle nümizmatik forumlarda sıkça tartışılan konulardır. Darphane’nin bu konularda geride kaldığı ağırlıklı kanıdır. Bu noktada özellikle tasarım ve konusunun bilinirliğine göre seçim yapmak alıcının yorum yeteneğine kalıyor. Yani bir ürünün daha sonra ne kadar değer kazanacağı, yalnızca adedine değil, baskı kalitesi, tasarımı ve konusuna göre de belirlenir.
 • Hatıra paralarla ilgili ilginç bir nokta da şudur ki, Türkiye’de satıştan kaldırılan hatıra paralar, bazen müzayedelerde, ya da satış sitelerinde daha ucuza satılabilmektedir. Bu konuda Osmanlı Mezat ve Pera Mezat’ın müzayedelerini ve GittiGidiyor’daki açık artırmalı satışları takip etmenizi öneririz. Hangi hatıra para ne kadar gidiyor, hangisini ne kadara alabilirsiniz, bu tamamen kişsel gözlemlerinize kalıyor.
 • Dünyada hatıra para konusunda en önde gelen ülkelerden birisi Avustralya. İngiltere, Kanada, Amerika gibi ülkeler de bu konuda oldukça iyiler. Özellikle Perth Mint’in (Avustralya) bastığı hatıra paralara bakmanızı tavsiye ederiz. Gerçekten hepsi birbirinden göz alıcı ve oldukça başarılı.
 • Darphane haricinde zaman zaman özel kuruluşlar da hatıra paralar hazırlayabiliyor. Ancak bunların koleksiyon dünyasında birer eşantiyönden öte değeri yok gibi. Hoşunuza giden ürünleri alıp almamak size kalmış bir şey elbette ama ülke darphanesi değilse basan fazala itibar etmemenizi öneririz.
 • Darphane’nin zaman zaman tasarım yarışmaları düzenlediğini de ekleyelim. Başvurular az olsa gerek ki, sonuç alınamayan yarışmalara da şahit olunuyor. Burada tasarım yarışması arayan genç sanatçı arkadaşlar için de bir fırsat var aslında. Bizden söylemesi…
 • Hatıra para koleksiyonculuğu da her şeyden önce bir koleksiyonculuktur. Biz yazıda işin kar edip etmeme meselesine ağırlık verdik ama işin keyfini ve değerini yadsımak mümkün değil. Neticede para harcayıp bu işe girmek isteyenler için kısa bir rehber bizimkisi. Sonrasında bu sevgiye mi dönüşür, para kazanma aracına mı dönüşür, ikisi arasında gider gelir mi, bu kişiye göre değişir. Yalnızca şunu biliyoruz ki, eğer bu ülkede insanlar bu işten de para kazanmak istiyorlarsa, yaptıklarının zamanı geldiğinde, ihtiyaçları olduğunda bir karşılığının olmasını istiyorlarsa, bu, hatıra para koleksiyonculuğunun yaygınlaştırılmasından geçer. Oysa garip bir şekilde her şey sır gibi bu dünyada. Biz, Hobili Kişi olarak, elimizden geldiğince bu tür haberlere yer vererek bu koleksiyon türünü yaygınlaştımak istiyoruz. Eksiğimiz varsa, birileri tamamlar neticede.

“Madde madde hatıra para koleksiyonculuğu” hakkında 5 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir