19th Ave New York, NY 95822, USA

Isle of Madness değerlendirmesi / The Elder Scrolls Legends

elder scrolls legends

The Elder Scrolls Legends’ın yeni hikaye modu Isle of Madness oyuna neler getiriyor? Yeni kartların hangileri güçlü?

The Elder Scrolls Legends, uzun bir aradan sonra büyük çaplı bir güncelleme ile geri döndü. 2018 ortalarında oyunun geliştirici firması Dire Wolf Digital ile yollar ayrılmış ve Sparkypants Studios isimli firma ile anlaşılmıştı. Bethesda, bu değişikliği yaparken, oyun üzerinde tam zamanlı çalışan bir ekip olmasını amaçladıklarını söylediler.  Yani Dire Wolf her ne kadar iyi bir iş çıkarmış olsa da oyunu bir üst basamağa çıkarmak için yetersiz görünüyordu. Sparkypants, ilk önce oyunun arayüzünü değiştirdi ve aslında ben dahil birçok oyuncu, yeni arayüzü çok da beğenmedik. Yeni arayüzün bazı artıları olsa da eski arayüz bana göre görsel açıdan daha güzeldi. İlerleyen süreçte Sprakypants’ın üst üste bazı sorunları giderdiği görüldü. B da oyuncuları memnun etmeye başladı. FrostSpark Collection serisi, Sparkypants yönetiminde eklenen ilk seriydi ancak esas ana güncelleme düzeyinde diyebileceğimiz ilk güncelleme yeni hikaye modu Isle of Madness oldu. Bu viraj dönüldükten sonra The Elder Scrolls Legends’ın daha hızlı bir yol alacağını tahmin ediyoruz. Biz şimdi yeni hikaye modu ile gelen yeniliklere bir bakalım.

Sheogorath ve akıl oyunlar

Öncelikle Isle of Madness’ı (Deliliğin Adası) henüz oynamaya başlamadık. Hikaye deliliğin tanrısı dyebileceğimiz (aslında 17 Deaderic Prince’ten birisi olan) Sheogorath’ın alemi olan Shivering Isles’da (Shivering yani Titreme Adaları) geçiyor. Akıl oyunlarıyla ünlü olan Sheogorath, Elder Scrolls dünyasının en sevilen karakterlerinden birisi. Üç bölümden oluşan hikayeyi tamamladığınızda elinizde tam 55 çeşit kart bulunuyor. Unique olanlar hariç her birinden üçer adet. Bir seferde para karşılığı tüm bölümleri alabileceğiniz gibi her bölümü sırayla 1000 coin ile de açabiliyorsunuz.

Yeni mekanikler

Isle of Madness ile birlikt bazı yeni özellikler de oyuna ekleniyor. Bunlardan ilki çift kart (Double Cards) mekaniği. Hikaye ile gelen bazı kartlar, çekerken bir, elinize koyduğunuzda ise iki kart olan kartlar. Bunlarada Double Cards diyoruz. Bir diğer özellik ise Lane dediğimiz kulvarları Dementia ve Mania isimli iki özellikle değiştiren kartlar. Bir kulvar Dementia’ya dönüştüğünde o kulvardaki en güçlü kart rakibe ekstra hasar verirken, eğer kulvar Mania’ya dönüşmüşse, o kulvardaki herhangi bir kartının savunma gücü en fazla olan fazladan kart çekiyor. Biraz karışık gelmiş olabilir ancak bir iki kez oynayınca göreceksiniz ki oldukça basit. Özellikle Dementia, oyun bitirici bir özelliğe dönüşebilir.

Legendary kartlar

Artık kısaca kartları değerlendirelim. Legendary Kartlar’dan başlayalım.

Luzrah gro-Shar: Mavi renkli (Intelligence) kartlarda bir Orc görmek pek fazla rastlanan bir şey değil. Orc desteleri kırmızı-mor iken kırmızı-mor-maviye izin veren bir deste türü şimdilik yok. Ancak bu kart bunun bir işareti olabilir. Orc’larla birlikte kullanmasanız bile hayli güçlü bir kart. 6 mana ve üzeri bir kart çektiğinizde hem kendisine hem de o karta +2, +2 güç veriyor.

Cyriel: Rakibe vurduğunuzda bir sonraki kartın manası (burada cost) üç düşürüyor. Fena değil ama çok güçlü olduğunu düşünmüyorum. Özellikle Monk desteleri için daha ideal.

Fork of Horripilation: Itemi verdiğiniz kartın gücü 2 azalıyor, ancak herhangi bir kartı yok ederse, üç kart çekiyorsunuz. Slay desteleri için pek güzel. Kart çekmek bu oyunda çok ama çok önemli.

Dawnfang: İki yönlü ilginç bir mekaniği var. Güçlü bir item kartı diyelim, anlatmak uzun sürecek.

Tavyar the Knight/Rayvat the Mage: Oyundaki ilk double legendary kart. Çok güçlü bir kart değil belki ama iki opsiyon her zaman iyidir.

The Gatekeeper: Bu kartı koyduğunuz kulvarda rakip oyuncunun yalnızca bir kartı hücum edebiliyor. Belki altı savunma fazla değil ama yine de çok etkili bir kart, rakip ortadan kaldırana kadar baş ağrıtıcı.

Syl, Duchess of Dementia: Nasıl çalıştığını görmek lazım. Yukarıda anlattığımız gibi, girdiği kuvarı Dementia’ya dönüştürüyor. Anladığımız gibi ise ölümcül olmalı.

Thadon, Duke of Mania: Bu kart da girdiği kulbarı Mania’ya çeveiriyor. Kart çekmeniz gerektiğinde işe yarayabilir.

Haskill’den bahsetmedik, tuhaf bir mekaniği var, çok güçlü gözükmüyor. Burada özellikle iki item kartın güçlü olduğunu düşünüyorum. Ayrıca The Gatekeeper ve Syl’i de görmek lazım.

Epic kartlar

Gelelim epic kartlara. Epic kartlar içinde Games of Madness en güçsüz gözükeni, tamamen RNG’ye dayanıyor bu da oyunu bir deste kurmanın anlamsız olduğu, sadece eğlencesine oynanacak bir şeye dönüştürüyor. Seething Flesh Golem ve Dark Seducer en iyi epic kartlar diyebiliriz. Seeting Flesh Golem, herhangi bir hücm ettiğinde o kulvardaki her karta aynı oranda vuruş yapıyor. Üzerine bir de item eklediğinizde ya da gücünü arttırdığınızda öldürücü bir kart vesselam.

Diğer kartlar

Diğer kartlara da (Rare ve Common) tek tek baktığımızda öne çıkanları söyleyelim.

Doomfang Ally: boş yapmayan şahane bir neutral kart. Çok kullanılacağını düşünüyorum.

Knight of Order: birden fazla karta silence yapma şansı veriyor. Bence çok güçlü. En iyi rakip, vasıfsız rakiptir neticede.

Preying Elytra: kart çekmek için çok kullanışlı.

Gnarl Rootbender: bol Spriggan’lı, kurtlu bir destede çok etkili olur.

Grathwood Elder: ekstra mana kazanmak için ideal.

Crucible Blacksmith: item kullananlar için şahane.

Shining Saint: Her zaman işe yarar cinsten bir kart.

Tiny Dragon: Ejderha desteleri için aradığımız şey. Çok kullanılacaktır. Alduin bu işe çok sevinecek.

Golden Initiate: Drain her zaman sizi ölümden döndüren özelliktir. Prophecy de öyle. Severiz.

Icy Shambles: Rakibi zincirleyen ve zarar veren kart. Kullanışlı olacaktır.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın