19th Ave New York, NY 95822, USA

İstanbul’un oyun fuarı Gamex 2019 başlıyor!

Gamex 2019 logo

GameX 2019 – Uluslararası Dijital Oyun ve Eğlence Fuarı, 5-8 Eylül 2019 tarihleri arasında Beylikdüzü Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek

GameX 2019 – Uluslararası Dijital Oyun ve Eğlence Fuarı, perşembe günü (5 Eylül 2019), kapılarını açıyor.  Beylikdüzü Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan fuar, 8 Eylül’e kadar sürecek. 2014 yılından bu yana düzenlenen ve her geçen yıl ilginin arttığı bu yıl Gamex’de Cosplay Yarışması, Drone & Robot Yarışları gibi etkinliklerin yanı sıra çeşitli konfernaslar ve atölye çalışmaları gerçekleştirilecek. Ayrıca Geek Bazar’da katılımcıların hazırladığı el yapımı ürünler satılacak. Bu alandaki stantlarda sevdiğiniz Oyun, TV, Film, Manga, Anime kahramanların figürlerini, aksesuarlarını veya tişörtlerini bulabilirsiniz. Fuardan bir hatırayla dönmek isteyenlere tavsiye ederiz. Ayrıca Indie oyun geliştiricilerinin oyunlarını sergileyebileceği Indie Oyun Alanı’nı da ziyaret etmenizi öneririz.

Fuar yönetimine bir eleştiri

Hobili Kişi olarak, oyun fuarlarının Türkiye’deki oyun sektörünün ve kültürünün gelişimi açısından oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. Yurtdışındaki örneklere baktığımızda Türkiye’deki fuarlar maalesef biraz sönük kalıyor. Türkiye, belki alım gücüyle geride kalan bir ülke ancak, oyun firmaları için alım gücü kadar oyuncu sayısı da bir hayli önemli. Oyunlarının “yaşayan” oyunlar olarak gözükmeleri için, oyuncu sayısı bir hayli elzem bir mevzu. Gamex 2019, İstanbul ve Türkiye için oldukça önemli bir yere sahip. Ancak görüyoruz ki, fuarın başlamasına üç gün kala, fuar sitesinde katılımcı listesi dahi yok. Hadi diyelim katılımcı listesini güncellemek sıkıntı, eh, sosyal medyadan “şu da geliyor, bu da geliyor” diye basit duyurular yapılabilir. I ıh, o da yok. Bir haber sitesi, haber yapmak için üzerinde çalışacağı bir basın bültenine ihtiyaç duyar. Baktık, o da yok. Haber sitelerinin kullanabileceği iki üç serbest görsel konur siteye, tabii ki o da yok. İçerik de teknoloji! Geçtiğimiz senelerde bunlar yapılmış ama bu sene kimse el atmamış gibi duruyor. Galiba ikili ilişkilere fazlaca gömülmüşler ve ziyaretçilerin sadece Cosplay için geleceğini düşünüyorlar. Kervan yürüyorsa ardına bakılmıyor bazen ama biz söyleyelim, iyi gözükmüyor!

Biletler ve ziyaret saatleri

GameX 2019 – Uluslararası Dijital Oyun ve Eğlence Fuarı’na tek günlük giriş ücreti 20 TL. Dört günlük kombine bilet 70 TL iken VIP bilet ise 150 TL olarak belirlenmiş. Biletleri buradan temin edebilirsiniz. Dört gün sürecek fuarda kapılar her gün saat 10.00’da açılacak. Perşembe, Cuma ve Cumartesi kapanış saati 18.00 iken Pazar günü kapanış saati 17.00 olacak. Önemli bir not ekleyelim. Fuar alanına bir kez girdikten sonra çıkış yaparsanız çıkmış oluyorsunuz. Yani tekrar içeri girmek isterseniz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Mutlaka görevlilere danışmadan çıkış-giriş yapmayın. Bir yemek yiyip geri döneriz derseniz, tekrar bilet almak zorunda kalabilirsiniz. Herkese iyi eğlenceler.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın