19th Ave New York, NY 95822, USA

Kripto oyunlar: Bir çağın başlangıcı

kripto oyun

Hızla çoğalan kripto oyunlarla oyun oynayarak para kazanma hayali tam anlamıyla gerçeğe dönüşecek

Her oyuncunun hayalidir oyun oynayarak para kazanmak. Kimisi gerçekten kazanır, kimisi ise hem zaman hem para kaybeder. Seçenekler sınırlıdır ve her seçeneğin kendine göre sınırları vardır. Bir hevesle para kazanmak için oyuna başlayan oyuncu, bir süre sonra bunun iğneğyle kuyu kazmak gibi olduğunu fark eder. Genelde durum böyledir. Kripto para tabanlı oyunlar, yakın gelecekte bu durumu değiştirebilir. Bunun için ellerinde her şeyleri var. Eksik olan tek şey ise, gerçekten iyi ve popülerleşebilecek bir oyun. Şimdi kripto paralara geçmeden önce kısaca bildiğimiz normal para ile işleyen oyunlara bir göz atalım.

Para kazanmak deyince akla ilk gelenler

Bugün oyundan para kaznmak dendiğinde Türk oyuncuların aklına ilk gelecek olan oyun kuşkusuz Knight Online‘dır. Oynadıkça düşürülen itemlerin satılmasıyla az çok para kazandıran oyun, elbette içeriğiyle de belli bir kitlenin kendisini takip etmesini sağlıyor. Benzer tarzda (MMORPG) daha iyi oyunlar olmasına rağmen, para kazanabilme ihtimali sebebiyle Knight Online‘ı seçen çok sayıda oyuncu var. Şahsen hiç girmeiğim Knight Online dünyasının bir kurtlar sofrası gibi olduğunu tahmin ediyorum. Bir diğer popüler oyun ise Counter Strike: Global Offensive (CS:GO). Bu oyunda da silah skini dediğimiz itemleri düşürerek para kazanabiliyorsunuz. Düşük level iken daha düşük skinler gelirken, ilerledikçe düşen skinlerin kalitesi artabiliyor. Ayrıca özel etkinlikler ile de skin ve skin içeren kutulardan edinebiliyorsunuz. Ancak kutuları açmak için para ödeyerek anahtar almanız şart. Dolayısıyla kutu açma işi tamamen kumara dönüşüyor. Bunun yerine çok para etmeseler de kutuları da satabilirsiniz. CS:GO oynadıkça para kaznılan bir oyundan ziyade, küçük bonuslar bırakan bir oyun. Üçüncü akla gelen ise Entropa Universe ve gezegenleri. Yıllardır piyasada olan bu oyun hala ana akımda isimsizse çok da kolay para kazanılamıyor demektir. Bizim duyduğumuz da yatırım yapmadan para kazanmanın pek mümkün olmadığı ve oyunun zor olduğu yönünde.Item pazarları

CS:GO‘da skinler normalde Steam Market’te alıp satılıyor ancak harici sitelerde de alış-satış yapmak mümkün. Ki işte esas para kazanma noktaları da buralar. Çünkü Steam Market’te yıllık alış satış kotanız var. Oysa örneğin oyuncuların çokça tercih ettiği ByNoGame‘de istediğiniz gibi alış satış yapabiliyorsunuz. Tabii ki buralarda hesapları iyi yapmak lazım. ByNoGame‘de öne çıkan itemler üzerinden hangi oyunlarda para kazanmanın mümkün olduğunu görebilirsiniz. Knight Online için ByNoGame kullanıp CS:GO için yabancı sitelerde alış satış yapmak oyuncu kitlesi açısından kulağa daha mantıklı geliyor. Yine de ticaret herkesin kendi tecrübesi sonucunda şeklini alır. Bunu akıldan çıkarmamak lazım.

0xUniverse

Kripto oyunlar yavaş yavaş geliyor

Ne kadar zorlayarak baksanız, ne kadar araştırma da yapsanız, oyunlardan ciddi paralar kazanmak kolay değil ancak kripto dünyası her şeyi değiştirebilir. Daha esnek kurallara sahip olan kripto dünyasında her şey para üzerine döneceği için çok farklı fırsatlar köşede bekliyor olabilir. Bugün ilk kripto oyunlar, Facebook üzerinden oynadıklarımıza benzeyen oldukça basit oyunlar. Yine bazılarının tasarımları oldukça güzel ve oyuncuları kendisine bağlayabilecek potansiyele sahip. Sıkıntı ise hangisinin ne kadar süre yüksek oyuncu kitlesi ile ynanabileceğini kestirememek. Şunu baştan söyleyelim. Bu oyunlarda da genellikle başta bir yatırım yapmanız gerekiyor. Oyunlar için kullanılan kripto birimleri ağırlıklı olarak Ethereum, EOS ve Tron. Ayrıca her gün yeni kripto paralar da ekleniyor. Yatırım yapacağınız miktar oldukça düşük olabilir ancak bazen her adımda küçük küçük harcamalar yapmanız da gerekebiliyor. Ta ki siz de bir şeyler elde edebilecek düzeye gelene kadar. Yani örneğin yeni gezegen keşfedebilecek, yeni bir yavru çıkartabilecek ya da item düşürebilecek kadar. Sonrasında gerçekten kar edebilirsiniz. Nadir itemlerin ederleri de bir hayli yüksek oluyor. Yine de bir oyuna yatırım yapmadan önce o oyunun ne kadar süre stabil devam edebileceğini iyi düşünmek lazım. Piyasaya yeni girecek bir oyun, bir anda diğer bütün oyuncuları kendi bünyesine toplayabilir. Peki nasıl seçeceğiz, oraya gelelim.

Oyuncu kitlesini takip edin

Kripto oyunların, bugün bile aslında iyi bir oyuncu kitlesi var ama bu sayı gelecek iyi oyunlara daha da artacak. DappRadar ve StateoftheDApps, oyunların günlük haftalık ne kadar oyuncu tarafından oynandığını ve işlem hacimlerini gösteren iki site. Buradan oyunlar hakkında bilgi edinerek ve oyuncu sayısını takip ederek başlayabilirsiniz. Sonrasında iyi oyun firmalarını, glecek projeleri takip etmenizi öneririz. Çünkü ön satışlarda ciddi avantajlar olabilir. Birbirine benzer oyunlardan ziyade gerçekten yenilik getirecek oyunlar, bu piyasayı sallayabilir. Ya da arkasında lisanslı anlaşmaların olduğu sağlam işler, kalıcı olabilir. 0xUniverse, EOS Knights, Axie Infinity, CryptoKitties şu an bizim takipte olduğumuz ve bir süre oyuncu kitlesini kaybetmeyeceğini düşünüdüğümüz oyunlar. Ancak çok fazla yeni oyun köşede bekliyor. Bu sebeple ciddi yatırımdan kaçınmanızı öneririz. Örneğin gerçek futbolcuları token olarak elde tutabileceğiniz oyunlar oyuncu ön satışlarına başladı. Dissolution isimli bir FPS oyun, kripto sistemine (blockchain) geçeceğini açıkladı. Önümüzdeki 2-3 yılda daha birçok yenilik olacağından eminiz. Biz de bu gelişmelerin takipçisi olacağız. Sitemizde yakında kripto oyun incelemelerine yer vereceğiz. Bizi takip eden kazanacak 😉

CryptoKitties

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın