19th Ave New York, NY 95822, USA

Neden MMORPG en güzel oyun türüdür?

elder scrolls online

Yaşayan ve değişen, dönüşen bir evren, oyuncuyu nesne değil özne yapan bir düzen ve dünyanın en güzel oyun toplulukları. Hepsi MMORPG oyunlarda.

Bugünlerde Battle Royale en popüler oyun türü olabilir, Counter Strike gibi FPS oyunlardan hiç vazgeçmeyebilirsiniz; ya da FIFA, PES, NBA2K sizin için en iyisidir, çünkü hayatınızın her alanında spor vardır. Peki hiç MMORPG oynadınız mı? Çok demode geliyor kulağa değil mi? Oysa ne güzel popüler oyunlar var piyasada. Yine de azıcık niyetiniz varsa bu yazıyı bir okuyun ve bir daha düşünün.

Yaşayan bir evren

Elder Scrolls Online oynamaya 2016 yılının ikinci yarısında başladım. Hunharca her oyuna dalan bir tip değildim ya yine de zaman zaman bazı oyunlar deniyor ancak hiçbirinden istediğim tadı alamıyordum. Hiçbir oyunda net bir süreklilik bulamamıştım. Skyrim, bu süreçte en çok keyif aldığım oyunlardan birisiydi, yine de bilgisayar başında koca bir yalnızlık içinde olduğunuz hissinden sizi kurtaramıyordu. Skyrim seven birisi olarak gözüm bir MMORPG olan Elder Scrolls Online’daydı ama o zaman hakkında yazılan yorumlar da pek iç açıcı değildi. Nihayet, bir indirim anında atlayıp denemeye karar verdim ve oyuna başladım. O gün bugündür bir Tamriel vatandaşıyım. Yaşayan bir evrenin varlığını hissediyor, değişimlerini görüyorum. Hayat sıkıcılaşırken, oyun dünyasında kendime ayrı bir evren bulmuş oldum. İyi mi kötü mü tartışabilirsiniz ancak yaşadığımız ülkede durumların pek de iyiye gitme ihtimali yok, o yüzden sizi stresten uzaklaştıran bir şey varsa, kararında kalmayı da başarabiliyorsanız fazla da düşünmeye gerek kalmıyor.

Her defasında geri döndüm

Elder Scrolls Online’dan sonra ara ara başka oyunlar da denedim. Guild Wars 2, Warframe, Witcher bunlardan bazıları. Her biri için ayrı güzelliklere sahip olduklarını söyleyebilirim. Yine de her defasında Elder Scrolls Online’ın ne kadar güzel olduğunu fark edip geri döndüm. Peki neden MMORPG en güzel oyun türüdür, gelelim başlıukta verdiğimiz konunun detaylarına. Şunu da belirtelim; ben bu yazıyı Elder Scrolls Online üzerinden anlatsam da World of Warcraft, Guild Wars 2, Final Fantasy XIV, Black Desert Online gibi türün diğer önde gelen denemeye değer yapımlarını da es geçmeyelim. Burada tercihi kendiniz yapacaksınız.

Nesne değil öznesiniz

MMORPG’yi en güzel oyun türü yapan şeylerin başında yaşayan bir evrende olduğunuzu hissetmek geliyor. Açık bir harita, birbirinden farklı bölgeler, farklı varlıklar, atmosferler ve tıpkı sizin gibi yaşayan oyuncular. Bu oyuncular, diğer oyunlarda olduğu gibi sizi görür görmez vurmak zorunda da değiller. Yanınıza gelip karakterinizi inceleyebilirler, dans edebilirler, chat üzerinden sizinle gerçek bir diyalog kurabilirler. Yani, kapalı bir RPG’deki gibi sadece oyun mekanikleri ile karşı karşıya olmazsanız ya da PUBG’de olduğu gibi karşınızdakinin tek amacı sizi öldürmek değildir. Bunu iki yönlü okuduğumuzda A- oyunda iletişiminiz yalnızca nesnelerle değil öznelerle de olur ve B- oyunda siz de karşı taraf için bir nesne değil, özne olursunuz. Bu yüzden de oyunda ciddiye alındığınızı hissedersiniz. Kaldı ki kendi yarattığınız karakterle oynayabilme özelliği ile de gerçekten her yarattığınız karakter ete, kemiğe ve bir hikayeye sahip karakterler olurlar.

En kaliteli oyuncu toplulukları

Bu, bahsettiğimiz durum sadece işin en temeli. Öte yandan oyunlarda katılabildiğiniz gruplarla da arkadaş ortamınızı genişletebilirsiniz. Kaldı ki MMORPG oyuncuları, sabırlı oyunculardır. Çok defa şahit oldum ki, zor bir bölümde grup lideri, üşenmeden tane tane mekanikleri anlatarak diğer oyunculara yardımcı oluyorlar. Gerçekten çok sabırlı ve yardımsever insanlar gördüm. Bu yüzden de azıcık oyun dünyasına bakarsanız şunu görürsünüz: Dünyanın en kaliteli oyun toplulukları MMORPG oyunlarına aittir. Elbette orada da günümüzün deformasyonu olarak, sürekli bir şeylerden sızlanma, beğenmeme ya da haterlık sıkça görülüyor ancak işin diğer tarafını, sabırlı, yardımsever insanları bu oyunlarda daha çok göreceğinize kalıbımı basarım.

Wood Elf karakterim NPC’ler arasında otururken (Sağdan ikinci)

Oyun modu ve içerik zenginliği

MMORPG oyunlar hiçbir zaman tekdüze değillerdir. Her oyunun içinde farklı oyun modları olur. Bu yüzden canınız o gün ne yapmak isterse onu yaparsınız. Örneğin Elder Scrolls Online’da dungeon, trial yapabileceğim gibi tek başıma Maelstrom Arena’ya da dalabilirim. Cyrodiil’de büyük bir savaş alanında savaşabileceğim gibi, Battleground’a dalıp hızlı bir PVP de yapabilirim. Ya da oyunun bitmek bilmeyen hikayelerine dalabilir ve oyunun beni sürkleyeceği dünyaların keyfini çıkarabilirim. Başka hangi türde bu kadar çeşit vardır emin değilim. Üsdtelik bu oyunlar sık sık güncelleniyor. Örneğin Elder Scrolls Online’da her sene dört ana güncelleme yapılıyor. Böylece yeni içerikler, yeni mekanikler ve yeni hikayelerle asla sıkılmayacağınız bir dünyaya sahip oluyorsunuz.

Peki hangi oyun?

MMORPG ölmedi ve hiçbir zaman da ölmeyecek. Baştan söyleyelim. Popüler oyunlar vitrinde savaşa dursun, arka planda sessiz sakin ve sabırla MMORPG oyunlar yaşamaya devam ediyor. Elbette hayalkırıklığı yaratan birçok oyun çıktı ve çıkamaya da devam edecek. Bir MMORPG oynayacaksanız, başka oyuncular bulmakta zorlanacağınız bir oyunla başlamayın. Elder Scrolls Online, Final Fantasy XIV, World of Warcraft, Guild Wars 2 ve Black Desert Online şu anda en çok oynanan oyunlar. Monster Hunter World, biraz tarz olarak ayrışsa da bu yılın öne çıkan oyunları arasında gösterildi, onu da ekleyelim. Bir dönem ülkemizde çok popüler olan ve hala çokça oynanan Knight Online‘ın da birkaç gün içinde yeni server ve yeni özellikler ile atılım yapması planlanıyor. Takip etmekte fayda var. Guild Wars 2, iki karaktere kadar izin veren sınırlı versiyonuyla ücretsiz olarak denenbilir. Ben oynadığımda en çok kontrollerde zorlandım ve alışamadım ama güzel bir dünyası olduğunu söyleyebilirim. Black Desert Online da oynadım ancak orada da Türk oyuncuların chat’teki seviyesizliklerinden gına geldiği için çabuk bıraktım. Zone chat’te bol bol ırkçılık, düşmanlık, kibir bulabilirsiniz. Yoksa oyun çok güzel ama Türk oyuncular maalesef seviyeyi diplere çekiyor. Final Fantasy XIV her zaman çok popüler ve zirveye oynayan bir oyun, hiç oynamadım ama çok ayrıntılı olduğunu biliyorum. Crafting için de bildiğim kadarıyla diğerlerinden daha zengin bir içeriğe sahip. World of Warcraft ise bir gelenek ve türün amiral gemisi gibi. Çizgilerini sevmediğim için denemedim ama yine içerik açısından oldukça zengin olduğunu görebiliyoruz.

Yeni çıkacak oyunlar

Yeni çıkacak oyunlar içinde ise özellikle Ashes of Creation en çok merak ettiğim oyun. Yalnızca benim değil, türe ilgi duyanların da ilgisini şimdiden çekiyor. Keza PVP sevenler için Crowfall güzel bir oyun olacak gibi. Amazon’un New World‘ünü atlamayalım. Bütün gözler üzerinde. Chronicles of Elyria da merak ettiğim bir oyun. Şöyle ki, oyunda karakteriniz yaşlanıp ölüyor ve siz her defasında yeni bir hayat satın alarak, yeni bir karakterle hayatınıza yeniden başlıyorsunuz. İlginç bir fikir, görmek lazım. Star Citizen da merakla beklenen diğer yapım. Bir oyuna başlamadan önce Youtube ve Twitch’ten videolarını izlemenizi öneririm. Sonrasında karar sizin.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın