19th Ave New York, NY 95822, USA

Steam Pazar’da silah skini alırken nelere dikkat etmelisiniz?

counter strike

CS:GO oyunu için silah skini seçerken nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Bu ayrıntılara dikkat!

Malumunuz Counter Strike Global Offensive’i (CS:GO) bu kadar çok popüler yapan şeylerin başıında silah skinleri geliyor. Oynarken takım oluşturur gibi her silahınızı farklı renklere bürümek istiyorsunuz. Silah biraz da gösteriş demek bu oyunda. Üstelik oyun içindeki değeri kadar oyun dışında da bir değeri var bu silahların. Steam Pazar (Steam Market) üzerinden bu silahları alıp satabiliyorsunuz. Kar ederseniz, Steam üzerinden satılan oyunları daha uygun fiyata edinebilirsiniz. Bu yazımızda Steam Pazar’dan silah alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz. Kar etmek isterken zarar da edebileceğiniz bir yer burası. Aman dikkat!

Stickersız silah almayın

Bir silahın üzerinde 50 tl’lik bir sticker olması o silahın değerini 50 tl artırmaz. Bunu asla unutmayın. Kimse kolay kolay 5 lira fazladan öte vermez. O da stickerına ve silahına göre değişir.

Yine de stickersız silah almayın. Çünkü silah skinlerinin fiyatı genellikle düşme eğilimli ama üzerinde sticker olan bir silah, her halükarda kendi özgün değerine sahiptir. Fiyat düşse bile sade bir silahınki kadar düşmez.

Silahlara mutlaka oyun içi önizleme (inceleme) yapın. Bazı stickerlar yarısı sökülmüş haldedir. Silahı bakmadan alırsanız oyunda açtığınız zaman o stickerın bozuk gibi gözüktüğünü görebilirsiniz. Bunun sebebi kullanıcının stickerı çıkartmaya çalışmış olması ama tamamen çıkartmamasıdır. Yani izi kalmış.

Silaha oyun içi inceleme yapmanın bir faydası da stickerın nereye yapıştırıldığını ve silahta nasıl durduğunu görmektir. Unutmayın alacak olan kişi o silaha güzelse para verir, yalnızca nadir diye değil.

En değerli stickerlar Katowice 2014’e ait

Stickerlı silah araması yaparken “Katowice 2014” diye arayın. Ara sıra bu aramayı mutlaka yapın. En düşük silahın 5-6 lira olacağını göreceksiniz. Ancak Katowice 2014 en pahalı turnuva stickerlarıdır. Çünkü Katowice 2014 ilk kez sticker verilen büyük turnuvadır. Değerleri 100 liranın üzerinde olanlar vardır. Gitgide daha zor bulunacağını düşünürsek, değerlerinin daha da artacağını ön görebiliriz. Silaha yakışmış, uygun fiyatlı görürseniz, çekinmeden alın.

CS:GO Stash sitesinden sticker fiyatlarını inceleyin ve orada hem değerli hem gözünüze güzel gözüken stickerların olduğu silahları aratın. Mutlaka uygun fiyatlı, kar edebileceğiniz stickerlı silah skinlerine denk geleceksinizdir.

Sticker sticker dedik, şunu da unutmayın: Bir stickerı silahın üzerinden çıkarttığınızda onu artık kullanamazsınız. Yani stickerı silahtan çıkarır satarım gibi boş hayallere kapılmayın.

Oyuncu imzalı stickerların çok azının değeri var. Açıkçası uğraşmamayı tercih ederim ama yukarıdaki siteden yine hangilerinin değerli olduklarını bulabilirsiniz.

M249, Negev, XM1014, MAG-7 gibi silahların çok az alıcısı var. Alıp satarken bekleyebilirsiniz. Popüler silahlarda her zaman daha çok alım satım yapılıyor.

200 sınırını unutmayın

Steam Pazar’da 200 item listeleme sınırınızın olduğunu unutmayın. Bu sınıra ulaştığınızda Sream, sizden bazı bilgiler isteyecek. Bu bilgileri verdiğiniz zaman iki hafta içinde listeleme sınırınız kalkar ama yine de bunlarla uğraşamam, bir sorun çıkar vs. derseniz yıllık 200 item listeleme hakkınız olduğunu unutmayın. Bu yüzden şahsen 5-10 kuruşluk şeyleri hiç listelemiyorum.

Souvenir silahlar alıp satmak açısından kumar gibi. Düşük fiyat verip bekleyebilirsiniz. Uygun fiyata alırsınız ama bir bakarsanız bir hafta içinde skinin fiyatı düşmüş. Bir düşen bir daha da kolay kolay çıkmadığından zarar da edebilirsiniz. Orada biraz skinin fiyatını iyi takip etmek lazım.

Stickerları iyice öğrendiğiniz zaman Steam Pazar’da yeni listelenen ürünleri de sürekli yenileyerek silah skin avı yapabilirsiniz. Burada ne kadar bekleyeceğinizi  kestirmesi  güç. Bazen hemen bir şey yakalıyorsunuz, bazen yarım saat hiçbir şey elde edemiyorsunuz.

Bıçak, her kullanıcının bir gün mutlaka almak istediği bir şey. Bıçaklar için fiyatları iyi takip edin. Nadir çıkan ama güzel olan bıçaklara fiyat verip beklemeye geçin. Sabırlı olursanız yüksek karlar elde edebilirsiniz.

Bizim aktaracaklarımız bu kadar. Gerisi sizin alım satım yapıp kazandığınız tecrübelere bakar. CS:GO ve Steam Pazar işini seven arkadaşlara Primal Carnage: Extinction isimli oyuna da bir göz atmalarını tavsiye ederiz. Silah skinleri yerine dinozor skinleri alabildiğiniz bir oyun bu. Oynanış şekli ise benzer, tek farkı dinozorlar ve insanlar şeklinde iki takımın olması.

Herkese iyi eğlenceler

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın