19th Ave New York, NY 95822, USA

Sıradışı bir oyun: Occupy White Walls

occupy white walls

Sanatsal bir MMORPG sayılabilecek olan Occupy White Walls’da hedef gerçek sanat eserleri kullanarak kendi galerinizi oluşturmak

Oyunların sanat eseri olup olmadığı her zaman tartışılan bir konu olmuştur. Son zamanlarda ortaya çıkan bazı yapımlar, gerçekten de sanat eseri tanımını hak eder cinsten. Ancak bu durum genel çerçevede sanatın tanımı üzerine de düşündürmeyi gerektiriyor. Oyunların sanat eseri olup olmaması konusu bir yana dursun. Ya bir oyun, sanat eserlerini ana malzemesi yaparsa ne düşünürsünüz? Daha açık ifade edelim. Bir oyunun en önemli malzemesi gerçek tablolar olsa böyle bir oyun ilginizi çeker miydi? StikiPixels yapımı Occupy White Walls’dan bahsediyoruz. Sanatsal bir MMO ya da MMORPG diyebileceğimiz ve ücretsiz olan bu oyunda amaç, gerçek sanat eserleri kullanarak kendi galerinizi oluşturmak. Skor kasmanın hedef olmadığı oyunda puan yerine yorum almaya ve çalışıyorsunuz. Oluşturduğunuz galeriyi ziyarete açıyor ve siz de diğer oyuncuların galerilerini ziyaret ediyorsunuz. Böylece sanat seven arkadaşlar da ediniyorsunuz.

Eğlendirerek öğretiyor

Oyunun başında biraz uzunca bir tutorial var. Galeriniz için ilk adımları gerçekleştirdiğiniz bu aşamada ilk tablolarınızı da seçiyor ve bir konsept oluşturmaya çalışıyorsunuz. Şu an mevcut tablolar daha çok eski tablolar ancak ileride oyuncuların kendi tablolarını ekleyebileceklerini de belirtelim. Tahminimiz oyunun eas bu noktada patlama yapabileceği. Tablo seçerken sanat tarihine dair bilgi sahibi de olabiliyorsunuz. Eğlenceli bir şekilde gördüğünüz tablonun kime ait olduğunu öğrenebiliyor, tablo hakkında diğer oyuncuların yorumlarını okuyabilirsiniz. Özellikle görsel sanatlarla uğraşan gençlerin Occupy White Walls’u  mutlaka bir denemesi gerektiklerini düşünüyoruz.

Alternatif bir sosyal alan

Güzel sanatlar mezunu herkesin zamanla öğreneceği üzere piyasa dediğimiz alandaki varlığınız, yeteneğiniz kadar tanıdığınız insanların önemiyle de ölçülüyor. Maalesef plastik ve görsel sanatlar belki de anlatımın en kapalı, değerlendirmenin ise en göreceli olduğu alanlar. Ünlü olma, para kazanma hedefleri olanlar için bu durum beklemedikleri çıkmazlar yaratabilir. Gerçek hayatla kıyaslamak çok doğru olmasa da Occupy White Walls, belki çok daha özgür bir sanat alanına dönüşebilir. Hem sanattan anlayan ve para baskısından uzak bir galerici olabilir hem de (ileride) kendi sanat eserlerinizi gözlerden uzak odalar yerine dünyaya açabilirsiniz. Occupy White Walls, şu haliyle bile öğretici bir alan. Yapımcılar, hedeflerinden vazgeçmez ve oyun, oyunlar mezarlığına erken gitmez ise sanat dünyası kendisine çok farklı bir sosyal alan bulmuş olabilir. Bekleyelim ve görelim.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın