19th Ave New York, NY 95822, USA

İnceleme ve Rehber: The Elder Scrolls Legends

elder scrolls legends

Elder Scrolls dünyasındaki ırkları, karakterleri barındıran The Elder Scrolls Legends, Herthstone’un da önüne geçebilir

Warcraft’ın kart oyunu Hearthstone’un ardından, Bethesda, aynı uygulamayı Elder Scrolls için gerçekleştiriyor. The Elder Scrolls: Legends isimli ücretsiz kart oyunu, Elder Scrolls dünyasındaki karakterleri, ırkları barındıran oldukça keyifli bir kart oyunu. Bir kere Elder Scrolls Online ya da Skyrim oynayan biriyseniz bu oyunu sevmemeniz için hiçbir sebep yok. Bu yazımızda size Open Beta sürümüne geçen Elder Scrolls Legends hakkında ilk izlenimlerimizi, öne çıkan kart türlerini, nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız. O halde başlayalım.

Önce hikayeyi bitirin

Elder Scrolls Legends, öncelikle bir hikaye modu (story mode) ile başlıyor. Bu 20 bölümlük hikaye, 20 karşılaşmadan oluşuyor. Zaman zaman zorlansanız da genel olarak çok zor olmayan 2-3 mağlubiyetle tamamlayabileceğiniz bir mod bu. Hikaye modunda ilerledikçe oyun da size yeni kartlar veriyor. Malumunuzdir ki, bir kart oyununda kartları tanımak her şeydir. Biz de bölümler ilerledikçe kartları nasıl kullanacağımızı öğreniyoruz. Yani ilk malzemelerinizi, destelerinizi oluşturmak için gerekli altyapıyı sağlıyor story mode. Bu modda oyunun elimize verdiği Black Marsh Smugglers, Dunmer Avengers gibi desteler, bir tür başlangıç desteleri. İsimlerine takılmayın. Bu desteleri silerseniz, kartlarınız da silinmiyor. Bunu da belirtelim.

Kart sınıfları

Stratejik oyunlarda sınıfların her zaman çok önemi vardır. Elder Scrolls Legends’da kartlar 6 farklı sınıftan oluşuyor. Kartların sınıflarını belirten renkler ve simgeler, kartın sol alt kısmında yer alıyo. Bu altı sınıf şu şekilde:

Kırmızı renk: Strength (Güç)

Mavi renk: Intelligence (Zeka)

Sarı renk: Willpower (İrade)

Yeşil renk: Agility (Çeviklik)

Mor renk: Endurance (Dayanıklılık)

Beyaz renk: Neutral (Tarafsız ya da genel)

Bir destede en fazla iki sınıftan kartlar kullanılabiliyor. Neutral kartlar ise bütün destelerde kullanılabiliyor. Bir de iki rengi olan özel kartlar var. Bu kartlar yalnızca o iki renkten oluşan destelerde kullanılabiliyor. Örnein yeşil ve mor kartlardan oluşan bir deste oluşturdunuz. Bu desteye neutral kartları ekleyebilirsiniz. Bir de eğer varsa, yeşil ve mor olmak üzere iki renkli kartlarınızı ekleyebilirsiniz. Deste oluşturulurken seçtiğiniz kartlara göre deste türlerinizin isimleri oluyor. Scout, Battlemage, Monk gibi. Bu isimler destenizin türünü belirtiyor.

elder-scrolls-legends-3

Kartlar ve kaliteleri

Elder Scrolls Legends, ESO’daki kalite sistemini kullanıyor. Common (Sıradan), Rare (Nadir), Epic (Epik) ve Legendary (Efsanevi). Renkler de sırasıyla beyaz, mavi, mor ve sarı. Legendary kartları edinmek çok çok zor diye bir şey yok. Story mode’u bitirdiğinizde elinizde en az beş tane legendary kartınız olacaktır. Oyun her 10 levelda bir mutlaka bir legendary kard ya da legendary card update veriyor. Ayrıca fazla olan kartlarınızı soul gem’e çevirip, istediğiniz kartları craftma şansınız da var. Tabii ki kartı elden çıkartırken değerinin altında elden çıkarıyorsunuz. Yani şunu atayım şunu alayım demek gibi değil olay. Bir legendary card’ı 400 soul gem’e bozuyorsunuz ama craftlamak için 1200 soul gem’e ihtiyacınız var. Bu oran, düşük kartlarda daha da fazla. Yani düşük kart bozdurmak neredeyse değersiz bir iş. Bir karttan bir desteğe en fazla 3 tane girebildiğiniz için, her halükarda dördüncü kartları bozdurun. Hiçbir anlamları yok çünkü. Bir destede en az 50 en fazla 70 kart bulundurabiliyorsunuz. 50’de tutmak, uçmamak bir gelenek gibi ama bence öğrenirken çok tutun, bu oyun, kartları öğrenmekten geçiyor.

Profilinize dikkat edin

Oyun başlarken seçtiğiniz profil karakter çok önemli. Burada profil avataraınız olarak ESO dünyasındaki ırklardan birisini seçiyorsunuz. Örneğin Argonian’ı seçtiniz diyelim. Oyun her level atladığınızda Argonian ırkına ait ya da alakalı bir kart veriyor. Yani profil resminiz kart gelişiminizi doğrudan etkileyen bir etmen. İstediğiniz zaman bu profil resmini değiştirebiliyorsunuz ama özellikle en başta levelları hızlı ilerleyeceğiniz için bu kart seçimi önemli.

Öne çıkan kart sınıfı

Oyunda oyuncuların en çok tercih ettiği kart sınıfı sarı renkli (willpower) kart sınıfı. Bu bir gözlem, kesin bir bilgi değil. Ancak çok kullanıldıkları kesin. Imperial ırkının ağırlıklı olduğu bu sınıf şu an için avantajlı snıf olarak öne çıkıyor. Bir ordu ve generalleriniz varmış gibi, birbirlerinin değerini artıran kartlara sahipler. Yine de yenilmez falan olmuyorlar elbette. Üstelik her kart oyununda olduğu gibi bu oyunda da sürekli güncellemeler yapılacak ve güç denegleri ona göre ayarlanacaktır. Benim tercihim Argonian ve Khajitlerin ağırlıklı olduğu Yeşil-Mor Scout destesi.  Çok güçlüler mi, değiller ama yenmek kadar keyif almak da önemli, ben Argonian ve Khajit arkadaşlarımı seviyorum.

elder-scrolls-legends-2

Kartların özellikleri

Şimdi biraz kartların üzerilerine yazan özelliklerine bakalım ve anlatmaya çalışalım:

Guard: Adı üzerinde savunma kartları. Karşınızdaki kişi bu kartı yok etmeden diğer kartlarınıza saldıramıyor. Tabii ki özel koşullar hariç.

Prophecy: Başta hiç önemzemediğim ama sonra değerini anladığım kartlar. Oyunda başlangıçta her iki tarafın da 30 canı var. 25, 20, 15, 10 ve 5’e her düşüşünüzde bir kart çekiyorsunuz. İşte bu çektiğiniz kart eğer prophecy ise onu direk oyuna sürebiliyorsunuz. Hem Prophecy hem Guard olan kartlar çok işe yarıyor, mutlaka destenizde bulundurun. Cankurtaran nedir derseniz Prophecy-Guard kartlardır.

Lethal: Bunlar da can alan kartlar. Lethal ölümcü demek. Kartınızın vuruş değeri bir bile olsa vurduğu kartın savunması kaç olursa olsun onu tek vuruşta öldürebiliyor.

Silence: Rakibinizin oyuna sürdüğü kartlardan birinin özelliğini yok etme işine yarıyor. Yani Guard’sa koruyuculuğunu, Lethal ise ölümcüllüğünü kaybediyor.

Summon…: Kartların üzerinde Summon yazıyorsa o kartın oyuna sürdüğünüz anda aktifleşen bir özelliği vardır. Örneğin Summon: Draw a Card yazıyorsa, o kartı oyuna sürdüğünüzde size bir kart çekme şansı tanır.

Ward: Bir kartın Ward özelliği varsa, o karta ilk kez vurulduğunda canı hiçbir şekilde gitmez. Yani bir defalık kalkanı vardır.

Charge: Normalde kartları oyuna sürdükten bir tur sonra kullanabiliyorsunuz. Charge yazan kartlar ise oyuna girdiği gibi hücum edebilen kartlar.

Drain: Vampir misali kan emip can almak diye tanımlayabiliriz. Drain yazan bir kartla rakibinize kaçlık vuruş yaparsanız o kadar can elde ediyorsunuz.

Last Gasp: Son savunma denebilir. Kart yok edildiği zaman, size ek bir şey bırakır. Örneğin bir kılıç ya da başka bir kart. Ölümü işe yarayan kartlardır. Kimisi teselli ikramiyesi gibidir, kimisi oldukça kullanışlıdır.

Shackle: Zincirleme. Rakibinizin bir kartını bir turluğuna zincirlersiniz. Bir tur hücum yapamaz. Ama mesela Guard ise yine savunma yapabilir.

Ongoing: Oyunun devamı boyunca geçerli olacak bir karttır. Masaya değil, avatarınızın yanındaki alana açarsınız. Pasif güçler gibi kullanılır. Sadece birkaç özel kart tarafından yok edilebilir.

Pilfer: Rakibe vurduğunuzda özellik kazandıran kartlardır. Kimisi magicka puanınızı arttırır, kimisi kendisi güçlenir, kimisi kart çektirir.

Activate: Daha çok itemlerin üzerinde yazar. temler kartlara özellik vermek için kullanılır. Ongoing kartlar gibi açılan ve belirli bir kullanım hakkı içeren pasif özellikler katanlar da vardır.

Breakthrough: Bu da başta anlamadığım bir karttı, sonradan çaktım köfteyi. Diyelim rakibinizin kartının savunma gücü 3, sizinse saldırı gücünüz 5. İşte o iki farkı rakibinizin ana canından da alan kartlardır. Boşa kürek sallamayan kartlardır.

Pay-to-win değil

Oyun şu anda her ay yeni bir kart çıkartıyor. Güncellemeler devam ediyor. Hearthstone oynamadım ama sağda soldaki yazıları okuduğumda Herthtsone’a ciddi bir rakip olarak görmeyen yok gibi. Üstün kartları edinmenin de daha kolay olduğu belirtiliyor. Şu an için pay-to-win bir durum yok. Solo Arena kısmı biraz değil epey bir zor. İlk denememde üçte sıfır çektim. Demek ki daha güçlenmek gerekiyor. Bazı oyunlar oldukça uzun sürebiliyor ama en az bir satranç oyunu kadar keyifli ve strateji oynamanın hazzını fazlasıyla veren karşılaşmalar oluyor bunlar. Oyun grafik olarak da güzel tercihlerin yapıldığı bir oyun olmuş. Kart oyunları genelde çocuk oyunu gibi durur ama Elder Scrolls Legends’da mistik, ağır hava korunabilmiş. Sözün özü Elder Scrolls Legends’ı oynayın, pişman olmayacağınız bir oyun sizi bekliyor. Oyunla ilgili ayrıntılı bilgiler, kart database’i ve deste örnekleri için legends-decks ve es:legends sitelerini incelemenizi tavsiye ederiz. Oyunu ise, legends.bethesda.net adresinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın