19th Ave New York, NY 95822, USA

Ucuz ve ücretsiz oyunlar nasıl takip edilir?

ark survival evolved uçan dinozor

Astronomik oyun fiyatları oyuncuların belini büküyor. Bu durumda daha akılcı davranıp ucuz ve ücretsiz oyunlar için bir takip sistemi kurmakta fayda var.

Yükselen döviz kurunun da etkisiyle artık oyun fiyatları bel büker duruma geldi. Herkesin ekonomisinin aynı olmadığı ortada iken biz de Hobili Kişi olarak ucuz ve ücretsiz oyunlar için nasıl bir takip sistemi kurabileceğinizi bir yazıyla anlatalım dedik. Bugün artık 400, 500 TL yeni çıkan AAA (yüksek bütçeli) bir oyun için normal bir fiyat gibi geliyor kulağımıza. Bilgisayar oyunları, eğlence sektöründe zirveye tırmanırken, geliri düşük insanların bu durumdan faydalanamaması da aynı çağın ikilimeni ortaya koyuyor. Tabii şunu da ekleyelim; oyun sektörü yüksek bütçeli, popüler oyunlardan ibaret değil. Çok güzel, çok ucuz ve bazen ücretsiz oyunlar da sürekli üretiliyor. Demek istediğimiz sırf herkes oynuyor diye gözünüzü PUBG‘den, CS:GO‘dan ayırmazsanız başka güzel oyunları da gözden kaçırırsınız. Şimdi gelelim bu oyunları nasıl takip edeceğimize.

Epic Games dostumuz, kardeşimiz

Ücretsiz oyunlar genellikle oyun platformları üzerinden dağıtılıyor. Steam, Epic Games, GOG bu platformların en çok bilinenleri. Bizim için de bu üçü kafi diyebiliriz. Bu platformlar üzerinden bugüne kadar birçok oyun, normalde ücretli iken ücretsiz olarak dağıtıldı. Aralık 2018’de Subnautica ile ücretsiz oyun dağıtmaya başlayan Epic Games, bu ücretsiz oyunları haftalık, periyodik olarak dağıttığı için takip etmek çok daha kolay. Yapmanız gereken, Perşembe günleri değişen bu oyunları en azından haftada bir girerek kontrol etmek. Bugüne kadar Epic Games, çok güzel oyunlar verdi ve vermeye devam ediyor. Birçok oyuncu, Epic Games’in bu uygulaması sayesinde güzel birer kütüphaneye sahip oldu. Yakın süreçte Ark: Survival Evolved, GTA 5, Civilization 6 gibi daha yüksek bütçeli oyunlar da veren Epic Games, ücretsiz oyunlar için ana durak niteliği taşıyor.

Tek bir kanaldan ücretsiz oyunları takip

Öte yandan Steam, GOG gibi platformlar da zaman zaman ücretsiz oyunlar dağıtıyorlar. Sadece onlar da değil, firmalar kendi oyun platformları kullanılsın diye kendi platformlarından da oyun dağıtabiliyorlar. Örneğin Ubisoft, yakın geçmişte Uplay üzerinden iki Assassin’s Creed oyunu verirken, Bthesdha da Elder Scrolls 3: Morrowind’i ücretsiz olarak dağıtmıştı. Peki iyi güzel de biz bütün bu ücretsiz oyunları tek kanaldan takip edemez miyiz? Evet ederiz, ben ediyorum. Hem ücretsiz oyunları, hem de ucuzlayan oyunları. Öncelikle ücretsiz oyunlar için Reddit’i kullanıyorum. Reddit’in Freegamefindings kanalı tam da bu iş için ortaya atılmış bir kanal. Normalde ücretli iken ücretsiz olan oyunlar bu kanaldan paylaşılıyor. Yani, yalnızca burayı takip ederek, hangi platformda hangi oyunun ücretsiz olduğunu öğrenebilirsiniz. Aynı işlevi Telegram’da @freesteam_bot‘un yaptığını da duydum. İster yer imlerinize freegamefindings’i ekleyin, ister Telegramınıza bu botu, artık tercih size kalıyor.

İndirimler için en yapmalı?

Ücretsiz oyunlar için sistemimizi anlattık. Peki ya ucuzlayan oyunları nasıl takip etmeliyiz? Evet yine Reddit’te ucuzlayan oyunlar için GameDeals kanalını takip edebilirsiniz ve sanıyorum yine Telegram için bir bot bulunabilir ama burada çok fazla oyun içinde kaybolmak mümkün. Çünkü her gün bir yerlerde bir indirim mevcut ve yüzlerce başlık arasında aradığını şeyi bulmak zor. Bu sebeple en efektif yöntem Steam üzerinden “İstek Listesi” oluşturmak olsa gerek. Ayrıca yaklaşmakta olan Steam Summer Sale gibi ya da Black Friday gibi büyük çaplı indirimleri takip edebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise Humble Bundle gibi oyunları bir bohça içinde çoklu olarak satan siteler. Ancak burada döviz kuruna dikkat etmek gerekiyor. Steam, sabit döviz kuru uyguladığı için birçok oyunu diğer sitelerden daha ucuza satıyor. Her Bundle’a atlamamak, bu Bundle’daki oyunların Steam gibi sitelerdeki fiyatlarına da bakmak lazım. Son olarak Epic Games’in yenilenen kuponlarını da araştırmanızı öneririz.

Ücretsiz oyunlar ile yeni keşifler

Uzuc ve ücretsiz oyunlar için kaleme aldığımız yazımızı noktalarken oyun oburu olmamanızı da öneririz. Ne demek istiyoruz? Oynamayacağınız halde, vaktiniz olmadığı halde sırf ucuzladı diye oyun almayın. Bir oyuna çok para verecekseniz, en azından sizi ne kadar oyalayacağını düşünün. Alacağınız oyun ne sıklıkla güncelleniyor bunları inceleyin. Eğer gerçekten oynamak istediğiniz bir oyunsa bunlara hiç bakmayabilirsiniz tabii ki. Oyun dünyası, insanlara iyi vakit geçirmek için kurgulanan bir dünya. Bu dünya iki, üç oyundan oluşmuyor. Ücretsiz oyunları takip etmek, bu sektör içinde yapılan diğer güzel işleri de herhangi bir para harcamadan keşfetmek için olumlu bir yöntem. Ücretsiz edindiğiniz bir oyun hoşunuza gittiğinde, oyunu geliştiren firmanın diğer oyunlarını da takip etmeye başlayabilirsiniz. Bundan sonrası da bitmeyecek bir keşif modu haline gelir ve gerçek eğlence başlar 😉

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın