19th Ave New York, NY 95822, USA

Warframe: İnceleme ve başlangıç rehberi

warframe

Warframe, çok katmanlı, çok detaylı yapısıyla oyuncuları kendisine bağlarken, farklı oyun modlarıyla da sürekli yeni maceralara atılmamızı sağlıyor

Oyunlarla azıcık ilgili olup da Digital Extreme’in Third Person Shooter oyunu Warframe‘i duymayanınız yoktur muhtemelen. Altıncı yılına giren oyun, free-to-play yani ücretsiz oyun piyasasında en tepede yer alan birkaç oyundan birisi durumunda. Oldukça sadık bir oyuncu kitlesi olan Warframe, Anthem gibi görünürde benzer oyunlar çıksa da kolay kolay sırtı yere gelmeyecek bir oyun. Öncelikle bu oyunun kimlere uygun olduğuna bakmak lazım. Warfrae hızlı bir oyun, zıplamalı, uçmalı, kaymalı müthiş enerjik bir oyun. Dolayısıyla oyun oynarken rahatlamayı da amaçlayan benim gibi görece yaşlılar için aslında çok da uygun bir oyun değil. Yine de bir oyunun içinde bazı güzellikler gördüğünüz zaman oynamaya devam ediyorsunuz işte. Ben şimdilik MR9’a ulaştım ve özellikle görevleri sevdiğimi söyleyebilirim. Bolca video izleyip wiki sitesini de altüst ettiğimi ekleyeyim. Dolayısıyla bu yazıya hazırım. Başlıyoruz…

Her şeyi kullanın, her şeyin ustası olun

Warframe’de level yerine Mastery Rank dediğimiz bir sistem mevcut. Adı üzerinde kullanılabilen her şeyin master’ı yani ustası olmanız gerekiyor. Frame, silah, companion, archwing, tüm bunların kendi dereceleri var. Kullandıkça levelları artıyor. Her birimin maksimum level’ı 30. Bir silahı 30’uncu level’a çıkarmadan atmayın, satmayın. Bu birimlerde ustalaştıkça Mastery Rank’iniz de artıyor. Daha yüksek Mastery Rank, daha çok ve daha iyi silah seçenekleri sunduğu gibi, oyunun bazı opsiyonlarını da açıyor. Yoksa sizi tek başına daha güçlü yapmıyor. Her Mastery Rank artışında bir de test bölümü var ancak zor olmadıklarını belirtelim.

Yıldız haritanızı açın

Evet, oyunun başlarında kolay bir haritanız var. Dünyada takılıyorsunuz rahat rahat. Ancak tüm bu gezegenleri bağlantılı çizgileri takip ederek açmanızı öneriyoruz. Acele etmeden ama es de geçmeden. Nedeni basit. Bu size daha çok seçenek sunacak. Özellikle Alert dediğimiz, kısa süreli ve avantajlı görevleri yapabilmek için başlangıçta harita açmak çok işe yarıyor. Alert’ler oyunun başında hızlı gelişmenize de yardımcı oluyor.

Hiçbir şeye para vermek zorunda değilsiniz

Warframe’in bu kadar popüler olmasının ana sebeplerinden birisi bu olabilir. Evet platinum almak, bazı şeylere daha hızlı ulaşmanızı sağlıyor ama nihayetinde hiçbir şeye para vermeden oyunda her şeyi açabilirsiniz. Çünkü oyunda platinum karşılığı ticaret yapabiliyorsunuz. Ticaret sistemi biraz karışık ama birkaç video izleyerek çözebilirsiniz. Özellikle aşağıda da anlattığımız prime part’lar temel kazancınızı sağlayacak birimler. Oyun içinde düşürebileceğiniz sıradan silahlara vs. platinum harcamayın. Oyunun özellikle başlarında platinum harcamalarınızı slot açmaya yönelik yapın. Sonra ise kozmetik tercihler yapabilirsiniz. Neticede kozmetik şeyler düşman öldürerek düşen şeyler değil.

Daha en baştan end-game’i düşünmeyin

Birçok oyuncunun derdi bu endgame’e bir an önce ulaşmak. Warframe, aslında bir hayli sonsuz bir farming oyunu. Sizi hiçbir zaman amaçsız bırakmıyor. Oyunun en başından endgame hayalleri kurup da kendinizi yormayın. Önce keyfini çıkarmaya, keşfetmeye çalışın. Oturun frame’lerin oynanış videolarını izleyin ve kendinize, tarzınıza göre birkaç hedef belirleyin. Sonra yolunuzu çizersiniz.

Görevleri es geçmeyin

Oyunun hikayesini oluşturan görevleri es geçmeyin. Nedeni bu görevlerin oyunun bazı özelliklerini açıyor olması. Özellikle bazı görevler, gelişiminiz için kilit önem taşıyor. Codex’inize girip hangi görevi başlatmak için neye ihtiyacınız olduğunu görebilirsiniz. Koşulları karşıladığınız zaman görevleri de yapn. Hem hikaye modları, oyunu sırf farming oyunu yapmaktan çıkaran bir özelliğe sahip. Bazıları da oldukça güzel tasarlanmış.

Prime sistemini iyi öğrenin

Evet oyunda bazı frame’ler oldukça kolay edinilebiliyor. Ancak bu frame’lerin yarısından fazlasının Prime dediğimiz bir üst versiyonları var. Aradaki fark dağlar kadar olmasa da fark farktır ve nihayetinde normal olandansa prime ile oynamayı tercih edeceksiniz. Bu prime frameleri almanın yolu Void Relic’lerden geçiyor. Internet üzerinde yapacağınız küçük bir araştırmayla seviyenize göre nerede Void Relic farmlayabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Sonrasında bu Void Relic’leri açmak için Void Fissures dediğimiz görevleri yapmanız gerekiyor. Bir prime Warframe için dört parçayı bulmanız gerekiyor. 1 Blueprint ve üç tamamlayıcı parça. Sonra oyunda topladığınız materyallerler frame’nizi yapabilirsiniz. İnanın zor değil. Ben MR9’um ve halihazırda Trinity Prime ve Nekros Prime sahibiyim.

Bir Clan’a üye olun

Evet her oyunda olduğu gibi Warframe’de de bir clan’a üye olmak beraberinde bazı avantajlar getiriyor. Warframe’de bu diğerlerinden daha da fazla diyebilirim. Bazı frame’leri Clan’dan aldığınız parçalarla hiç görev yapmadan, sadece materyal toplayarak yapabiliyorsunuz. Ayrıca birçok silah ve faydalı ekipmanı da calnınız sayesinde edinebilirsiniz. Oyunun chat bölümünde recruit tabında clan çağrılarını takip edin ve birisine atlayın.

Takip edilesi siteler

Evet Warframe için hayati değerde bir iki site verelim. Öncellikle oyunun kendi resmi uygulaması ile telefononuza bağlanabilir ve hem hesabınızı hem de aktif oyunları (alert, invasion) takip edebilirsiniz. Hemen hemen aynı işi gören Deathsnacks, browser üzerinden bütün anlık aktif oyun modlarınızı görmeye yardımcı olan bir site. Warframe Market, üye olup ticaretinizi göreceğiniz site. Ayrıca Ducat/Paltin ratinglerini de gösteriyor. Bu anlamda da faydalı. Tenno Zone da neyi nereden farmlayacağınız konusunda size yardımcı oluyor. Bir de tabii en büyük dostunuz Warframe Wiki var.

Yenilikler yolda

Warframe, oyun sever herkesten en azından bir şansı hak ediyor. Çok detaylı olması sebebiyle, bir şeyler üzerinde uğraşmayı sevenler için ideal bir oyun. Biz de Hobili Lişi de oyunun güncellemelerinin takipçisi olarak, yenilikleri sizle paylaşmayı amaçlıyoruz. Geçtiğimiz günlerde 2019 yol haritasını açıklayan Digital Extreme temsilcileri de yeni yıla oldukça hazırlıklı olduklarını gösterdiler. Yenilikler yolda. O halde başlayın da birlikte oynayalım, öğrenelim…

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın