Ana sayfa » Xbox E3 değerlendirmesi: Yeni konsol ve yeni oyunlar

Xbox E3 değerlendirmesi: Yeni konsol ve yeni oyunlar

cyberpunk 2077 Keanu Reeves

Yeni konsol Xbox Project Scarlett’in tanıtıldığı konferansta Cyberpunk 2077 ve Elden Ring dikkat çekti. Yazımızda konferansın tamamını değerlendirdik

Oyun dünyasının kalbinin attığı E3 2019 fuarında tanıtımların yapıldığı konferanslar dün Xbox ile başladı. Bu yazıda oturup tamamını izlediğim konferans ile ilgili değerlendirmelerimi gayet kişisel bir yaklaşımla paylaşacağım. Yani bir oyun çok büyük bütçeli diye övmeye çalışmayacak ve daha çok dikkatimi çeken oyunları işaret edeceğim. Açıkçası birçok oyunu oynayamama rağmen bu oyun fuarlarını izlemekten çok keyif alıyorum. Sinemada film öncesi bol sayıda fragman izlemek gibi geliyor. Kimisi güzele benziyor, kimisinin balon olduğu anlaşılıyor, kimi mütevazi dururken içten içe “bende bir şeyler var” diyor. Dün gece Xbox konfernasında tam 60 oyun tanıtıldı. Ben de notlarımı ala ala izledim. Şimdi izlenimlere geçelim.

Yeni konsol: Xbox Project Scarlett

Eğer dünkü konferansın en önemli noktası neydi diye sorarsanız, düşünmeden vereceğim cevap Xbox’ın yeni konolu Project Scarlett olur. 2020 sonunda Halo Infinite  oyunu ile birlikte çıkarılacağı duyurulan yeni konsol Xbox Project Scarlett’in mevcut Xbox One konsoluna göre 4 kat daha hızlı olacağı öngörülüyor. 120 FPS’ye kadar oyun oynanabileceği söylenen Scarlett, 8k ve ray tracing özellikleri de barındırıyor. Konsol yapılırken oyuncuların en çok sıkıldığı meselelerden olan yükleme süresini minimuma indirmek hedeflenmiş.  Önemli bir yer tutacağını düşündüğümüz Cloud sistemi de muhtemelen bunu destekleyecek. Ayrıca konsol aracılığıyla kendi yayınınızı da (stream) yapabileceksiniz. Tabii tüm bunlar fiyatını da düşündürüyor ama bekleyelim ve görelim. Xbox ayrıca Game Pass sistemini PC için de getirdiğini duyurdu ancak sistem Türkiye’de şimdilik geçersiz olacak. Geçersiz olan iki ülke Türkiye ve Güney Kore. Umuyoruz bu sorun çözülür çünkü vakti olan için oldukça cömert bir sistem gibi duruyor.Cyberpunk 2077 fazla mı hype yapıyor?

Evet, Cyberpunk 2077, dünkü tanıtımlar içinde belki de en çok bekleneniydi. Çok abartamayacağımız bir sinematik fragmanın sonunda Keanu Reeves’i NPC olarak karşımızda gördük. Hemen ardından da kendisi şova katıldı. Ancak tanıtım videosunda gameplay’e yani oynanış kısmına çok fazla yer verilmemişti. Bu yüzden beklentinizi fazla tutmamanızı öneririm. Kötü bir oyun geleceğini tahmin etmiyorum ama oyunun etrafında oluşturulan bu beklenti dalgası nihayetinde oyuna zarar verecekmiş gibi hissediyorum.

Elden Ring: İnce bir titreşim dalgası yayıldı sanki!

Xbox tanıtımlarında bir diğer büyük prje Elden Ring idi. Dark Souls’un yaratıcısı Hidetaka Miyazaki (FromSoftware) ve Game of Thrones yazarı George R. R. Martin imzalı oyunun tanıtım videosu yine gameplay namına fazla bir şey içermiyordu ancak bende Cyberpunk 2077’den daha fazla heyecan yarattığını söyleyebilirim. Action RPG türünde olan oyunun tarihi henüz açıklanmadı. Bu da biraz bekleyeceğiz demek. Eh, önümüzde beklenesi bir oyun olsun da biz bekleriz.

Age of Empires 2 ile yeniden

Bir dönem internet kafelerinde en çok oynanan oyunlardan olan Age of Empires 2 revize edilmiş görüntülerle geri dönüyor. Age of Empires 2 Definitive Edition ismini alan oyun, sonbaharda oyuncularla buuşacak. Strateji oyunu sevenler ve aynı tadı başka oyunlarda alamayanlar için güzel haber. Şahsen zamanında çok fazla deneyimleyemediğim oyuna yeni haliyle bir şans vermeyi düşünüyorum. Oyuna yeni bir campaign ekleneceğini de belirtelim.

Gözümüze olumlu yönde takılanlar

En başta Ori and Will of the Wisps. Ori and the Blind Forest’ın devamı niteliğindeki oyun 11 Şubat 2020’de bizlerle olacak. Yanına yıldız koydum, kesin oynarım diye. Borderlands 3, özellikle karakter tasarımları ile de hayli eğlenceli duruyor.  Blair Witch’in tanıtımını beğendim. Oyun sessiz ve derinden gelen bir oyun olabilir. Korku türünü sevenler takip etmek üzere bir yere not edebilir. The Legend of Wright, sanat eseri oyun statüsünde gibi. Küçük boyutlu ama detaylarda bol sürprizli, nakış gibi işlenmiş bir oyuna benziyor. Oldukça stilize görünüyor.

Çaba sarf edip gözümüzü fazla oynatamayanlar

Birçok oyunun çok aşırı hareketli, yorucu bir tarza sahip olduğunu düşündüm. Tamam gençlere, çocuklara hitap ediyorsunuz ama sanki aksiyonu burna sokmaya çalışan bir havaları var. Azıcık stilize olun, cool olun, bu kadar kasmaya gerek yok dedim izlerken. First person shooter oyunların fazlalığı canımı sıktı. İsim verip rencide etmeyelim ama bu kadar çok benzer tarzda oyun görmek bazen hem oyuncuların hem de yapımcıların sıkıcı, tekdüze insanlar olduğunu düşündürüyor. Dünyası olmayan, kişiliği olmayan, rengi olmayan oyun olmaz olsun der bahsetmeden geçerim.

Aşina olamadıklarımız

Bir de böyle oyunlar var. Uzakdoğu tabanlılar ya da simülatörler. Yine de bahsedebileceğimiz, dikkatimizi çeken yapımlar vardı dün gösterlen. Örneğin Phantasy Star Online 2 isimli bir MMORPG gördük, merak ettik. Japonya’da oyuncu sayısı çok olan bir oyunmuş, nihayet Batı’ya da gelmiş. Bir diğer Uzakdoğu yapını oyun Tales of Arise, oldukça estetik gözüken, hikayeli bir oyun. Kendimi yabancı hissetmeyeceğimi bilsem oynarım sanki ama emin olamadım. Microsoft Flight Simulator de bir uçak simülasyon oyunu olarak tanıtıldı. Yine yabancı olduğum bir tarz ama oyun çok huzurlu ve gerçekçi gözüküyor. Türü sevenler için iyi bir seçenek gibi.

Ayrıntılarda yakaladıklarımız

Konferasın bir yerinde bol oyunun bir arada olduğu, sanıyorum Xbox Game Pass için gösterilen bir tanıtım videosu gösterildi. Burada Lord of the Ring Living Card Game diye bir oyun gördük. Yani Yüzüklerin Efendisi kart oyunu! Kart oyunları son dönemde oldukça popüler. Artifact gibi bazı yapımlar çuvallasa da sürekli güncellenen oyunlar artık kemik bir oyuncu kitlesine sahipler. Benim oynadığım kart oyunu The Elder Scrolls Legends. Firma değiştiren oyun artık bir raya oturdu ve artık daha düzenli güncellenecek. Bir kart oyunu arıysoranız trene atlamanın tam zamanı. Elbette Lord of the Rings kart oyunu da zengin evreniyle bir hayli güzel olabilir. Bir diğer gözümüze takılan oyun bir mobil oyun olan Gears. Özelliği ise Funko destekli olması. Funko Pop figürlerinden mobil oyun yapmışlar anlayacağınız. Funko’nun popülerliğini düşünürsek, azıcık iyi bir şey yapmışlarsa tutmaması, tutmasından daha zor olur.

Genel değerlendirme

60 oyunun tanıtıldığı Xbox E3 konferansı hayli eğlenceliydi. Elden Ring ve Ori and the Will of the Wisps benim en çok heyecanla bekleyeceğim iki oyun oldu. Zaman zaman aşırı aksiyon oyunlar izlerken bile beni yordu ama o kadar olacak diyelim. İçinde güzellik olan oyunların öne çıkmasını dileyerek yazımı noktalıyorum. E3 yazılarımıza, değerlendirmelerimize devam edeceğiz 😉

“Xbox E3 değerlendirmesi: Yeni konsol ve yeni oyunlar” hakkında 1 yorum

  1. Sirket fuarda Nintendo ile kurdugu is birligini duyuracak ve iki yeni konsol tan?tacak. Ilk konsolun dusuk ozelliklere sahip   Xbox Lockheart adl? giris seviyesi bir model olacag? belirtiliyor. Xbox Anaconda adl? ikinci model ise Xbox One X’in yan?nda konumland?r?lacak ust s?n?f bir konsol olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir